Jeff Bezos chce być wiecznie młody? Miliarder finansuje badania nad procesem odmładzania

Założyciel Amazona finansuje prace badawcze nowej firmy, której celem jest znalezienie sposobu na spowolnienie procesu starzenia się ludzkiego organizmu. Na funkcjonowanie Altos Labs zebrano już co najmniej 270 milionów dolarów.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/PublicDomainPictures/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Nowy start-up planuje otworzyć laboratorium w Wielkiej Brytanii. Według zachodnich mediów firma będzie działać dzięki finansowaniu Jeffa Bezosa. Altos Labs ma opracować technologię przeprogramowania biologicznego organizmów zwierząt i ludzi w celu stworzenia metody odmładzania komórek.

Według MIT Technology Review, firma, która została zarejestrowana w USA i Wielkiej Brytanii na początku tego roku, ma wśród inwestorów miliarderów Jeffa Bezosa i Yuri Milnera.

Jako starszy naukowiec i przewodniczący rady naukowej będzie pracował tam Shinya Yamanaka, który w 2012 r. otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie przeprogramowania.

W swej pracy naukowej odkrył on, że po dodaniu zaledwie czterech białek można spowodować, że komórki powrócą do pierwotnego stanu o właściwościach embrionalnych komórek macierzystych. Carlos Izpisua Belmonte, hiszpański naukowiec, który również dołączył do Altos, zastosował te zasady do badania nad żywymi myszami, osiągając oznaki odmłodzenia wieku i prowadząc do opracowania potencjalnego „eliksiru życia”. Zadeklarował także, że długość ludzkiego życia może zostać zwiększona o 50 lat.

Chociaż niektóre myszy w jego eksperymentach wykazywały oznaki odmłodzenia tkanek, inne rozwinęły guzy embrionalne zwane potworniakami, które mogą być rakowe.

Kolejnym ekspertem, który dołączył do firmy, jest Steve Horvath, profesor UCLA i twórca „zegara biologicznego”, który może dokładnie mierzyć starzenie się człowieka i skuteczność każdego opracowanego leku odwracającego wiek.

Przynajmniej początkowo Altos będzie płacić naukowcom milionowe pensje bez natychmiastowych oczekiwań dotyczących produktów lub przychodów.

Inne startupy, w tym brytyjska firma Shift Bioscience, przyglądają się technologii przeprogramowania, ale ich wysiłki nie doprowadziły jeszcze do żadnych terapii testowanych na ludziach w badaniach klinicznych.
David Sinclair, naukowiec z Uniwersytetu Harvarda, który w zeszłym roku poinformował o przywróceniu myszom wzroku za pomocą tej technologii, powiedział, że dziedzina jest wyjątkowo obiecująca.

Głównym pytaniem jest teraz, jak dostosować przeprogramowanie, aby sprawdzić, czy może bezpiecznie odmłodzić zwierzęta bez ich zabijania i czy proces ten można przeprowadzić za pomocą zwykłych leków, a nie za pomocą inżynierii genetycznej.

Przeprogramowanie jest nadal zbyt niebezpieczne, aby próbować je na ludziach, ponieważ oprócz odmłodzenia komórek, zmienia ich formę – na przykład zamienia komórkę skóry w komórkę macierzystą.

Bezos zastanawiał się nad starzeniem się w swoim ostatnim liście do akcjonariuszy Amazona, zanim ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego, mówiąc: „Odwlekanie śmierci to rzecz, nad którą musisz pracować… Jeśli żywe istoty nie działają aktywnie, aby temu zapobiec, w końcu połączą się ze swoim otoczeniem i przestają istnieć jako byty autonomiczne. Tak się dzieje, gdy umierają”.

 Źródło: niezalezna.pl, news.sky.com

 

#świat

Jacek Szpakowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo