Amerykanie opuścili Afganistan - Talibowie rozpoczęli egzekucje. Chodzą od drzwi, do drzwi

Jak podają amerykańskie media, powołując się na relacje byłych współpracowników służb USA, którzy zostali w Afganistanie, Talibowie rozpoczęli egzekucje, chodząc od drzwi, do drzwi. Stało się to od razu po opuszczeniu kraju przez ostatni amerykański samolot. W sieci pojawiły się przerażające nagrania.

fot. Voice of America News - https://www.youtube.com/watch?v=nAg7egiXClU, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=109034031

Jedno z nagrań audio, zostało przesłane do stacji Fox News przez Afgańczyka, który pomagał Amerykanom. Przerażony mężczyzna mówi o tym, że nie wie, jak ma uciec, a w tle słychać strzały.

Myślę, że jest konflikt między talibami, nie mam pojęcia, gdzie się znajduję. Wszędzie słyszę odgłosy strzałów. Nie mam pojęcia, jak stąd uciec 

– powiedział Afgańczyk w klipie audio, nagranym mniej więcej w tym samym czasie, kiedy ostatni amerykański samolot opuścił Kabul.

Dziennikarka Lara Logan poinformowała na Twitterze, że talibańscy bojownicy przeprowadzają egzekucje od drzwi do drzwi. Zamieściła również nagranie wideo, na którym słychać wielokrotnie odgłosy wystrzałów.

Prezydent Biden nie zaprzeczył raportowi Politico, potwierdzonemu przez Fox News, że amerykańscy urzędnicy w Kabulu przekazali talibom listę obywateli amerykańskich, posiadaczy zielonej karty i afgańskich sojuszników, co wywołało oburzenie ze strony urzędników wojskowych.

Prezydent powiedział, że "może być" taka lista.

„Zasadniczo po prostu umieścili wszystkich tych Afgańczyków na liście do zabicia” – powiedział Politico jeden z urzędników.

Kilka godzin po odlocie wojsk amerykańskich oficjalne konto talibów na Twitterze świętowało wycofanie się USA.

„Ostatni amerykański żołnierz opuścił lotnisko w Kabulu dziś wieczorem o 21:00 czasu afgańskiego i nasz kraj uzyskał pełną niezależność. Dzięki Bogu i błogosławieństwu” – napisano na koncie Talibów.

Emerytowany generał armii Vincent Boles powiedział Fox News, że talibowie nie powinni czuć się zbyt komfortowo.

 

 

Źródło: Fox News, niezalezna.pl,

Beata Mańkowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo