Drugi kwartał roku na plusie. Ekspert szacuje: Wzrost PKB o 11,2 procent, może nawet więcej

"Sądzimy, że wzrost PKB w II kwartale 2021 r. wyniósł 11,2 proc. licząc rok do roku. Ten wynik może być wyższy, bo dotychczasowe dane o produkcji budowlanej sugerują kontynuację odbicia w inwestycjach" – powiedział mediom główny ekonomista Banku Millennium Grzegorz Maliszewski.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

W piątek Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek produktu krajowego brutto w II kwartale 2021 r. W I kwartale tego roku polski PKB spadł o 0,9 proc. „Sądzimy, że wzrost PKB w II kw. wyniósł 11,2 proc. PKB. Mam świadomość jednak, że może być tutaj pozytywna niespodzianka, bo bilans ryzyk pokazuje przestrzeń do lepszego wyniku” – powiedział Maliszewski.

Na tak duży wzrost PKB w II kwartale, jego zdaniem, ma wpłynąć efekt bazy, bo w ubiegłym roku w II kw. mieliśmy mocne spowolnienie gospodarcze wywołane lockdownem. Do tego dochodzą dobre dane o konsumpcji, która mocno się odbiła wiosną po złagodzeniu restrykcji. Ale to inwestycje mogą wpłynąć na to, że ostateczne dane o wzroście gospodarczym będą lepsze od prognoz Banku Millennium.

Zakładaliśmy odbicie w inwestycjach, ale dane, które do tej pory zostały opublikowane, czyli głównie te o produkcji budowlanej, wskazują, że tutaj może pojawić się pozytywna niespodzianka. I właśnie inwestycje – jeśli pozytywny trend będzie się utrzymywał – mogą sprawić, że wynik PKB może być wyższy niż oczekiwane przez nas 11,2 proc. PKB

 – powiedział główny ekonomista Banku Millennium.

O ile inwestycje mogą wpłynąć pozytywnie na dane o PKB, to zapewne negatywnie będą tutaj oddziaływać dane o zapasach i handlu zagranicznym – uważa Maliszewski.

Zapasy, jak wynika z danych, które widzimy, maleją, bo firmy utrzymują swoje zdolności produkcyjne dzięki konsumpcji zapasów. Dzieje się tak przez problemy z dostawami. Z kolei eksport netto może obniżać wzrost PKB, bo wraz ze wzrostem popytu krajowego odnotowaliśmy przyspieszenie importu

 – powiedział ekonomista Banku Millennium.

Z prognoz banku wynika, że w całym roku można się spodziewać wzrostu PKB o 5,3 proc.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#wzrost PKB #PKB #Produkt Krajowy Brutto #Grzegorz Maliszewski #Bank Millennium

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo