Okrutne seanse nienawiści w białoruskiej TV. Propagandowe „Medale Judasza”

"Wieszanie" przeciwników reżimu w programie państwowej telewizji białoruskiej może budzić najbardziej przerażające skojarzenia. "Medal Judasza" co tydzień otrzymują ci, którzy - jak tłumaczą reżimowe media - "skazili życie grzechem zdrady".

CTV [screenshot]

CTV (Telewizja Stołeczna) to państwowy kanał telewizyjny na Białorusi, na którym emitowany jest program "Tydzień", Jego częścią jest cykl "Medal Judasza", który prowadzi reżimowy dziennikarz Grigorij Azarionok. "Medale" przyznawane są - jak w jednym z programów mówił sam Azarionok - tym, "którzy nie pamiętali o dobru i skazili swoje życie grzechem zdrady".

Na ekranie podczas programów można zobaczyć fotografię "napiętnowanych", a obok nich szubienice i wizerunek medalu, który ma nawiązywać do medalu, który na początku XVIII w. car Piotr I przekazać miał hetmanowi Mazepie po jego przejściu na stronę szwedzkiego króla.

Wśród "powieszonych" znaleźli się m.in. białoruski dyplomata Paweł Łatuszka, była miss Białorusi, dziennikarka i aktywistka Olga Chiżynkowa, prezenter Jewgienij Perlin, utytułowana pływaczka Aleksandra Hierasimienia.

Pokazy nienawiści serwowane w programie wyglądają wyjątkowo przerażająco w świetle niedawnej śmierci szefa Domu Białoruskiego na Ukrainie, Witala Szyszoua, którego znaleziono powieszonego w jednym z parków w Kijowie.

Paweł Łatuszka w rozmowie z portalem wp.pl powiedział, że programy te trwają od miesięcy i był jednym z pierwszych ich "bohaterów".

- Nie ma żadnych wątpliwości, że to działania kierowane bezpośrednio z góry. To element szerszej kampanii, która oparta jest na dwóch elementach. Z jednej strony rząd stara się za wszelką cenę utrudniać pracę wszelkim niezależnym mediom, a wręcz zupełnie je likwidować. W ciągu kilku ostatnich miesięcy zamkniętych zostało kilka popularnych gazet czy portali internetowych. (,,,) [Drugi element] to propaganda przekazywana w oficjalnych mediach. Propaganda bardzo brutalna, wymierzona we wszystkich przeciwników i przeciwniczki reżimu. Mówi się o nich wprost, że są przestępcami i chcą doprowadzić kraj do ruiny

- tłumaczy Łatuszka.

 

Źródło: niezalezna.pl, teleshow.wp.pl, ctv.by

Michał Dzierżak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo