Afirmowanie zaborców i oprawców z Wolnego Miasta Gdańsk jest nieprzyzwoite - mówi "GP" nowy szef IPN

Zarówno historia Gdańska, jak i Poznania jest skomplikowana, znajduje się na pograniczu kilku kultur. Element obiektywnej wielokulturowości jest częścią historii tych miast, wartą naukowej i nawet memoratywnej refleksji. Natomiast afirmatywny stosunek do polskich zaborców czy oprawców z WMG jest nie tylko niemądry, lecz także nieprzyzwoity - mówi w rozmowie z Katarzyną Gójską dr Karol Nawrocki, nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

W wywiadzie dla "Gazety Polskiej" dr Nawrocki został zapytany o zarzuty, jakoby upolitycznił Muzeum II Wojny Światowej, nie szanując choćby lokalnej specyfiki dziejów Pomorza.

Szczerze przyznam, że nie rozumiem argumentów dotyczących braku mojego szacunku dla lokalności doświadczeń – to jakiś absurd. Wśród wprowadzonych na wystawie zmian zadbałem o wyeksponowanie Polaków z Wolnego Miasta Gdańsk (WMG), którzy za przywiązanie do polskości zapłacili największą cenę. Co więcej, klub sportowy, będący symbolem polskości w WMG – Gedanię – objęliśmy muzealnym patronatem i daliśmy wsparcie

- odpowiada Nawrocki.

I wyjaśnia:

Może zatem chodzi o to, że odważyłem się na podkreślanie polskiego śladu pamięci w Wolnym Mieście Gdańsk. Zresztą specyfikę lokalną rozumiem wyjątkowo dobrze – jestem wnukiem polskiego Kaszuba z Kczewa, przymusowego robotnika III Rzeszy, którego brat zginął w obronie Kępy Oksywskiej. Te korzenie nie wykluczają przecież naturalnej miłości do Polski. Z wzajemnością zresztą.

Pytany zaś o odwołania do symboli niemieckości Gdańska czy na wypowiedź prezydenta Poznania de facto doceniającego czasy zaboru pruskiego, szef IPN mówi:

Zarówno historia Gdańska, jak i Poznania jest skomplikowana, znajduje się na pograniczu kilku kultur. Element obiektywnej wielokulturowości jest częścią historii tych miast, wartą naukowej i nawet memoratywnej refleksji. Natomiast afirmatywny stosunek do polskich zaborców czy oprawców z WMG jest nie tylko niemądry, lecz także nieprzyzwoity. 


Całość wywiadu z dr. Karolem Nawrockim w najnowszym numerze tygodnika "Gazeta Polska". Już od środy 4 sierpnia w sprzedaży - zarówno tradycyjnej, jak i elektronicznej

 


Źródło: Gazeta Polska

Katarzyna Gójska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo