Departament Stanu USA potwierdza porozumienie z Niemcami. W zapisach niemieckie sankcje na Rosję

Podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland potwierdziła, że USA doszły do porozumienia z Niemcami w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Dzisiaj przedstawiono także szczegóły dokumentu.

fot. The White House - https://www.facebook.com/POTUS/photos/a.107570957986108/276262291116973/?type=3&theater, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=107589161

Nuland przemawiała w Senacie podczas wysłuchania dotyczącego polityki wobec Turcji. Pytana o sprawę Nord Stream 2, osoba nr 3 w amerykańskim resorcie dyplomacji potwierdziła wcześniejsze nieoficjalne informacje, że USA i Niemcy zawarły porozumienie pozwalające na dokończenie gazociągu.

"To jest zła sytuacja i zły gazociąg, ale musimy pomóc chronić Ukrainę i myślę, że poczyniliśmy pewne znaczące kroki w tym kierunku"

- powiedziała Nuland.

Przedstawicielka Departamentu Stanu ujawniła ogólne postanowienia umowy. Wedle planu, USA i Niemcy mają wesprzeć Ukrainę w jej wysiłkach w kierunku dywersyfikacji źródeł energii i tzw. zielonej transformacji. Nie podała jednak kwoty ewentualnych inwestycji.

Niemcy zobowiązały się ponadto do działań na rzecz przedłużenia rosyjsko-ukraińskiej umowy o tranzycie gazu. Obecna umowa wygasa w 2024 roku i przynosi Ukrainie ok. 3 mld dolarów rocznie.

Berlin obiecał też, że podejmie działania na szczeblu rządowym przeciwko Moskwie, m.in. poprzez UE, w tym sankcje, jeśli Rosja będzie używać tranzytu gazu jako środka przymusu wobec Ukrainy.

Do tematu w środę odniósł się również rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, który podkreślił, że USA nadal uznają projekt Nord Stream 2 za geopolityczny projekt Rosji, który szkodzi zarówno Niemcom, Ukrainie, jak i szerszemu bezpieczeństwu energetycznemu. Dodał jednak, że administracja prezydenta Joe Bidena doszła do wniosku, że sankcje prawdopodobnie nie będą w stanie powstrzymać projektu.

Znamy szczegóły dokumentu

Dziś wieczorem czasu polskiego przedstawiono szczegóły porozumienia, jakie USA i Niemcy zawarły w sprawie gazociągu Nord Stream 2. 

Według zapisów dokumentu, USA wstrzymają nakładanie sankcji na wykonawców gazociągu, a Niemcy zainwestują co najmniej 175 mln USD na projekty "zielonej transformacji ukraińskiej energetyki". Wraz z USA wesprą łącznie w ramach Zielonego Funduszu dla Ukrainy inwestycje warte 1 mln dolarów.

Berlin zobowiązał się także do działań na rzecz przedłużenia umowy na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Obecna wygasa w 2024 r. Niemcy mają też podejmować sankcje i inne działania wobec Rosji, gdy ta użyje kwestii tranzytu gazu jako szantażu wobec Kijowa.

Co więcej, Niemcy mają zwiększyć zaangażowanie we wsparcie Inicjatywy Trójmorza w zakresie regionalnego bezpieczeństwa energetycznego i energii odnawialnej. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo