Antyrasistowski walec przetacza się przez Amerykę. Tym razem dostało się... poczciwym karpiom

Amerykański urząd ds. ryb i dzikiej przyrody, aby uniknąć stosowania określeń negatywnie kojarzących się z azjatycką kulturą i ludźmi zainicjował zmianę nazwy karpia azjatyckiego. Słodkowodna ryba otrzymała nową nazwę, gdyż stara została uznana za rasistowską - informuje dziennik "New York Post". Krytycy posunięcia uważają, że może ono dopiero nastręczyć problemów.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com /Creative Commons CC0/Capri23auto

W kwietniu br. US Fish and Wildlife Service przemianował "karpie azjatyckie", słodkowodne ryby siejące spustoszenie na Środkowym Zachodzie, na "karpie inwazyjne".

- "Chcieliśmy odejść od wszelkich określeń, które stawiają kulturę azjatycką i ludzi w negatywnym świetle"

- powiedział agencji AP dyrektor regionalnego biura Wielkich Jezior, Charlie Wooley.

Stan Minnesota już dawno temu przestał używać nazwy "karp azjatycki", która odnosi się do czterech różnych gatunków, a grupa zwana Regionalnym Komitetem Koordynacyjnym ds. Karpia Azjatyckiego planuje zrobić to samo od 2 sierpnia.

Wieści o zmianie nazwy wywołały żartobliwe reakcje w mediach społecznościowych – podaje "NY Post".

- "Czarna kawa jest następna (w kolejności do zmiany)", a potem "chińskie jedzenie, meksykańskie jedzenie, białe kłamstwa, brązowy cukier etc."

– napisał jeden z użytkowników Twittera.

Kilku internautów zauważyło, że nazwa "karp azjatycki" odnosi się do faktu, że ryby zostały sprowadzone do USA z Chin do utrzymania stawów, zanim rozprzestrzeniły się na rzeki.

Inny inwazyjny gatunek - ćma cygańska - również niedawno został przemianowany przez Amerykańskie Towarzystwo Entomologiczne, ponieważ jego nazwa jest uważana przez część Romów za obelgę etniczną. Gąsienice ćmy cygańskiej opanowały w tym roku północną część stanu Nowy Jork, pozostawiając lasy bez liści, a okoliczne podwórka w odchodach gąsienic.

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

#USA #rasizm

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo