10 kwietnia ruszyła telewizja Republika. – Nasza nazwa już definiuje naszą odmienność. Odwołujemy się do republikańskiej postawy, która ogniskuje się wokół pojęcia dobra wspólnego. Rzeczpospolita to rzecz wspólna, dobro wspólne – mówi Bronisław Wildstein, prezes telewizji.

- Mamy do czynienia ze stronniczością dominującą w mediach, zwłaszcza w telewizji, i z naruszeniem wszelkich standardów. To próby narzucania dominującej ideologii lewicowo-liberalnej, jako jedynego, niedopuszczającego sprzeciwu wyobrażenia rzeczywistości. Jedynego światopoglądu postępowego człowieka. Żeby było śmieszniej, wszystko to dzieje się pod szyldem pluralizmu. TV Republika buduje alternatywę do tego przekazu mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” Bronisław Wildstein.

W maju TV Republika ruszy pełną parą. – Zobaczymy wielu znanych dziennikarzy, którzy mieli jakiś czas temu programy w TVP – mówi Wildstein.

I tak zobaczymy program Rafała Ziemkiewicza „Salonik Polityczny”, dwa programy Tomasza Terlikowskiego „Zderzenie cywilizacji” (wyjaśniający podstawowe spory cywilizacyjne, które dzielą nasz świat) i „Kościół, w którym żyjemy” (o stanie Kościoła katolickiego dziś). 

Program interwencyjno-śledczy Anity Gargas „Zadanie specjalne” pokaże niepokojące zjawiska w naszej rzeczywistości. W nieco lżejszym programie Cezarego Gmyza „Kuchnia polska” będzie mowa i o kuchni, i o polityce. W ramówce znajdą się też magazyn literacki Mateusza Matyszkowicza „Literatura na trzeźwo”, program Katarzyny Gójskiej-Hejke i Piotra Lisiewicza „Kulisy manipulacji” i „Unia Europejska od podszewki” Pawła Musiałka, w którym zobaczymy UE nie tylko od strony oficjalnej propagandy, którą jesteśmy karmieni. Do tego „Kontra”, magazyn historyczny Piotra Zychowicza, „Młodzi o sobie” Samuela Pereiry, „Biznes od prawa do lewa” Piotra Barełkowskiego, „Nowe pokolenie” Katarzyny Gójskiej-Hejke i Joanny Lichockiej o inicjatywach, będących pod prąd obowiązującego nurtu, i stały element ramówki „Chłodnym okiem” z komentarzami Terlikowskiego, Ziemkiewicza i Wildsteina. Prezes TV Republika będzie gospodarzem programu „Bronisław Wildstein przedstawia”. Redaktor naczelny „Codziennej” Tomasz Sakiewicz poprowadzi dwa programy, w tym jeden wspólnie z Ewą Stankiewicz. Trochę humoru dostarczy Marcin Wolski w programie satyrycznym „Tydzień do rytmu”.

Mamy poczucie, że pomimo różnic nas dzielących, jako wspólnota narodowa mamy wspólny interes, który przekracza wszelkie nasze animozje. Ludzie, którzy będą mieli programy w TV Republika, muszą być kompetentni i muszą łączyć się z nami w tej fundamentalnej idei, przeświadczeniu, że istnieje dobro wspólne. A więc mieścić się w tym szerokim, republikańskim spektrum – puentuje Wildstein.