Groźny cyberatak. Rosyjscy hakerzy przejęli stronę marynarki wojennej!

Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało, że „hakerzy powiązani z władzami rosyjskimi” zaatakowali stronę internetową sił morskich Ukrainy i opublikowali fałszywe doniesienia o międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych Sea Breeze-2021.

Elchinator/pixabay.com/service/license/

Rosja celowo prowadzi operacje informacyjne przeciwko Ukrainie. Działania te wykonywane są przez struktury informacyjne Południowego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Rosji przy wsparciu jednostek cybernetycznych, podporządkowanym centralnym agencjom wywiadowczym i całej kremlowskiej machiny propagandowej. 9 lipca hakerzy zaatakowali portal internetowy Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy.

- napisał resort w oświadczeniu, cytowanym przez agencję Interfax.

Według ukraińskiego MON strona internetowa marynarki wojennej Ukrainy została tymczasowo zamknięta ze względu na luki w strukturze, która była kiedyś wykorzystywana do jej tworzenia.

Ukraiński resort obrony podkreśla jednak, że „zagrożenia zostały wyeliminowane, a funkcjonowanie strony zostanie przywrócone w krótkim czasie. Odpowiednie jednostki pracują nad aktualizacją zasobów w Internecie na odpowiednim poziomie ochrony”.

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych nie skomentowało tych doniesień.

Manewry Sea Breeze-2021 rozpoczęły się 28 czerwca w Odessie. Uczestniczy w nich ok. 5 tys. wojskowych z 17 krajów NATO i partnerów Sojuszu, a także 32 okręty, 40 samolotów i 18 jednostek do zadań specjalnych. W ćwiczeniach bierze udział około 30 krajów, wśród uczestników jest też Polska. Manewry mają zakończyć się w sobotę.

Ćwiczenia Sea Breeze przeprowadzane są od 1997 roku. Przed ich rozpoczęciem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiadał, że jest to kolejna próba dla ukraińskiej floty „pod względem jej zgodności z najlepszymi flotami świata i sprawdzian jakości jej działań”.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#cyberbezpieczeństwo

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo