Dynamiczny wzrost ilości mikroinstalacji OZE

W pierwszym półroczu 2021 TAURON przyłączył do swojej sieci blisko 44 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ok. 317 MW. Dla porównania w całym 2017 r. było to nieco ponad 4 tys. instalacji. TAURON przygotował specjalny poradnik, w którym odpowiada na najczęściej zadawane przez prosumentów pytania, dotyczące poprawnej pracy fotowoltaiki.

media.tauron.pl,

Tauron przyłączył już do sieci energetycznej ok. 200 tys. mikroinstalacji, głównie fotowoltaicznych. Tak duży przyrost oraz utrzymująca się popularność mikroinstalacji powodują konieczność odpowiedniego dostosowywania sieci energetycznej oraz odpowiedzialności po stronie instalatorów urządzeń i samych prosumentów.

Dla uczestników rynku fotowoltaicznego Tauron przygotował poradnik, w którym odpowiada na najczęściej zadawane pytania, dotyczące poprawnej pracy fotowoltaiki. Bezpłatny poradnik dla użytkowników mikroinstalacji fotowoltaicznych dostępny jest na stronie internetowej: https://tauron-dystrybucja.pl/mikroinstalacja.

„Z poradnika można dowiedzieć się m.in., że duża liczba przyłączanych do sieci mikroinstalacji wpływa na zwiększenie poziomu napięcia w sieci. Jeżeli przekroczy ono dopuszczalną granicę, występują problemy z ciągłością pracy mikroinstalacji”

– wyjaśnił wiceprezes Taurona Jerzy Topolski.

Z doświadczeń Taurona wynika, iż prosumenci zazwyczaj nie zużywają w tym samym czasie wytworzonej energii, co przy dużym nasyceniu źródeł wytwórczych powoduje przepływ energii na wyższy poziom napięcia.

„Prosumenci mogą ograniczyć wyłączanie się urządzeń, jeśli zwiększą zużycie energii z mikroinstalacji na potrzeby własne. Dzieje się tak, gdy urządzenia w domach pracują w czasie, gdy instalacja produkuje najwięcej energii”

– wskazał Topolski.

Przygotowanie porad i wskazówek dla prosumentów to również odpowiedź na reklamacje, które wpływają do firm energetycznych odnośnie poprawności pracy domowych instalacji PV.

„W naszej ocenie bardzo duży procent zgłaszanych problemów ma swoje przyczyny po stronie klientów i instalatorów - wymaga sprawdzenia poprawności podłączenia mikroinstalacji do wewnętrznej instalacji elektrycznej prosumenta oraz sprawdzenia poprawności skonfigurowania i nastawów falownika”

– ocenił wiceprezes Taurona.

Przedstawiciele Grupy wskazują, iż dużym wyzwaniem dla instalacji prosumenckich jest magazynowanie nadwyżek energii w okresie produkcji, kiedy prosumenci nie zużywają jej na bieżąco. Sieć dystrybucyjna nie jest bowiem fizycznym magazynem energii i nie może przechować energii do czasu, aż odbiorcy zaczną ją zużywać. Mogą to jednak robić prosumenci, zagospodarowując lub magazynując wytworzony prąd.

„Dzięki magazynom praca mikroinstalacji nie będzie zależna od zapotrzebowania na energię w sieci operatora, a prosumenci zwiększą swoją niezależność energetyczną. Pozwoli to również na dalszy rozwój lokalnych źródeł energii i rozwój OZE”

– podsumował Tauron.

 


Źródło: media.tauron.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo