"Niech państwo stanie, wyłączmy rząd". Tę instrukcję przygotował Kramek, zatrzymany dziś przez ABW

Kim jest Bartosz Kramek, zatrzymany dziś przez ABW? To autor słynnej instrukcji "Niech państwo stanie: wyłączmy rząd". Nakłaniał w niej do strajków, paraliżowania państwa przez powstrzymanie się od płacenia podatków czy zakłócanie porządku poprzez protesty uliczne, m.in. pod domami polityków PiS. Przypominamy, co proponował działacz Fundacji Otwarty Dialog.

Bartosz Kramek
fot. Niezalezna.pl

Funkcjonariusze ABW zatrzymali dziś Bartosza Kramka, prezesa zarządu spółki konsultingowej Silk Road Biuro Analiz i Informacji i przewodniczącego Rady Fundacji Otwarty Dialog. Jako pierwszy portal Niezalezna.pl ujawnił, że usłyszy zarzuty związane z poświadczeniem nieprawdy i praniem brudnych pieniędzy. 

- Bartosz K. usłyszy zarzuty poświadczenia nieprawdy, co do wykonania przez spółkę usług konsultingowych w 46 fakturach VAT wystawionych na rzecz 11 zagranicznych przedsiębiorców, na łączną kwotę około 5,3 mln zł, a także ukrycia przestępnego pochodzenia tych środków finansowych poprzez ich przelanie m.in. na rzecz Fundacji Otwarty Dialog oraz innych ustalonych podmiotów. Zarzuty obejmują działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej

- poinformował później rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Lublinie Karol Blajerski.

Z kolei Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych przekazał, że zatrzymanie to wynik śledztwa dotyczącego legalności finansowania Fundacji Otwarty Dialog (FOD) i realizacji operacji finansowych przez zarządzających tym podmiotem.

Śledczy ustalili, iż FOD była w większości zasilana środkami finansowymi z należącej do Bartosza K. spółki SILK ROAD BIURO ANALIZ I INFORMACJI. Zatrzymany w fundacji pełnił funkcję prokurenta i członka rady a w spółce - prezesa. Funkcjonariusze ustalili, że niemal wszystkie wpływy na kontach spółki Silk Road pochodziły od fikcyjnych podmiotów zarejestrowanych w rajach podatkowych oraz od firm powiązanych kapitałowo lub osobowo z Bartoszem K. Pozory legalności funkcjonowania tych podmiotów zapewniały świadczone sporadycznie usługi. Podstawę wprowadzenia do polskiego systemu bankowego zagranicznych środków pieniężnych stanowiły dokumenty sprzedaży wystawione przez spółkę Bartosza K. Poprzez swoją działalność zatrzymany „wyprał” ponad 5,3 mln zł. Materiał dowodowy wskazuje, że Bartosz K. poświadczył nieprawdę co do wykonania przez spółkę usług konsultingowych w 46 fakturach VAT wystawionych na rzecz 11 zagranicznych przedsiębiorców na łączną kwotę około 5,3 mln zł., a także ukrywał przestępcze pochodzenie tych środków finansowych poprzez ich przelanie m.in. na rzecz Fundacji Otwarty Dialog i innych ustalonych podmiotów. Zarzuty obejmują działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Bartosz K. usłyszy zarzut poświadczania nieprawdy, a także prania pieniędzy. Śledztwo prowadzone jest przez Delegaturę ABW w Lublinie pod nadzorem lubelskiej Prokuratury Regionalnej. Bartosz K. jest pierwszym podejrzanym w śledztwie dot. Fundacji Otwarty Dialog"

- poinformował Stanisław Żaryn.

Bartosz Kramek i jego "instrukcja"

Kramek, który działa w Fundacji Otwarty Dialog, w przeszłości zasłynął opublikowaniem instrukcji "Niech państwo stanie: wyłączmy rząd". 

Kramek proponował m.in. strajk generalny nauczycieli, akcję czasowego powstrzymania się od płacenia podatków i innych należności na rzecz skarbu państwa, ale też protesty uliczne. 

- Miasteczka namiotowe, czy też głośne i częste protesty mogą powstać i być prowadzone nie tylko pod Sejmem i Pałacem Namiestnikowskim, ale również Kancelarią Premiera i siedzibą PiS-u na Nowogrodzkiej oraz domem Jarosława Kaczyńskiego

- pisał Kramek. 

Kramek proponował także zakłócanie porządku poprzez protesty pod domami niektórych polityków - pisał m.in. "nie pozwólmy spać Kaczyńskiemu" - czy ulotki i billboardy w nich uderzające. Do akcji mającej "wyłączyć rząd" miałyby też zostać włączone samorządy, biznes czy internauci. 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Bartosz Kramek

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo