Polska czołowym partnerem niemieckiej gospodarki?

Przewodniczący Komisji Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią Oliver Hermes z okazji 30 rocznicy podpisania Traktatu polsko-niemieckiego podkreśla: "Polska stała się gospodarczą potęgą UE". W bardzo krótkim czasie "stała się absolutnie czołowym partnerem niemieckiej gospodarki".

pixabay

30 lat temu podpisano "Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami".

Przewodniczący niemieckiej Komisji Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią Oliver Hermes w wydanym z tej okazji oświadczeniu stwierdza, że "wspólna historia sukcesu" polsko - niemieckiego w dziedzinie gospodarki "powinna być bardziej ceniona i dostrzegana w naszych krajach. Polsko-niemieckie porozumienie "położyło na początku lat dziewięćdziesiątych podwaliny pod tę historię sukcesu".

Przed 2004 rokiem "Niemcy i niemiecka gospodarka z wielkim zaangażowaniem prowadziły kampanię na rzecz członkostwa Polski w UE" - podkreśla Hermes. "Od początku wierzyliśmy w powodzenie tego partnerstwa, w otwarte granice i członkostwo Polski w europejskim rynku wewnętrznym".

"Nasze oczekiwania zostały znacznie przekroczone. Polska w bardzo krótkim czasie stała się absolutnie czołowym partnerem niemieckiej gospodarki. Dzięki mądrej polityce Polski, każdy cent unijnej pomocy strukturalnej zwrócił się dwa, a nawet trzy razy, także w odniesieniu do gospodarki niemieckiej", przyznaje Oliver Hermes.

W ubiegłym roku "Polska wyprzedziła Włochy wśród niemieckich partnerów handlowych na świecie i awansowała na piąte miejsce" podkreśla szef Komisji Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią. "W Polsce powstaje już wiele innowacyjnych produktów niemieckich firm".

"Zainteresowanie niemieckiej gospodarki współpracą w tematach, takich jak Zielony Ład czy Przemysł 4.0, jest ogromne. Tutaj Niemcy i Polska mogłyby wspólnie przyjąć wiodącą rolę w Europie" - twierdzi Hermes.

Komisja Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią (założona w 1952 r.) promuje niemiecką gospodarkę w 29 krajach Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej, Kaukazu Południowego i Azji Środkowej. Handel Niemiec z tymi krajami stanowi około jednej piątej całkowitego niemieckiego handlu zagranicznego. Komisja zrzesza około 350 firm członkowskich i stowarzyszeń i jest wspierana przez sześć centralnych stowarzyszeń gospodarki niemieckiej.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo