Skandal z udziałem byłej minister. Straciła tytuł naukowy

Wolny Uniwersytet Berliński pozbawił tytułu doktora Franziskę Giffey, byłą minister Niemiec ds. kobiet i rodziny i główną kandydatkę socjaldemokratów na burmistrza Berlina we wrześniowych wyborach. Powodem jest afera dotycząca zarzutów o plagiat w jej pracy doktorskiej.

Franziska Giffey
By Martin Kraft - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68496694

Uczelnia oświadczyła, że doszła do wniosku, iż doktorat Giffey został uzyskany w wyniku "oszustwa co do niezależności jej dorobku naukowego". W swojej pracy wykorzystała ona teksty i odniesienia do innych autorów bez wystarczającego oznaczenia ich jako takich.

- Nadal podtrzymuję swoje oświadczenie, że napisałam pracę, którą złożyłam w 2009 roku, najlepiej jak potrafiłam

- oświadczyła Giffey. Dodała, że błędy, które popełniła, nie były zamierzone, ale akceptuje decyzję uniwersytetu - podała agencja dpa.

Zarzuty plagiatu doprowadziły do tego, że berliński uniwersytet przeanalizował rozprawę doktorską Giffey na temat polityki Komisji Europejskiej jako organu wykonawczego UE. Giffey zapowiedziała w 2019 r., że zrezygnuje z pracy w rządzie, jeśli jej doktorat zostanie cofnięty. Uniwersytet początkowo zdecydował o udzieleniu Giffey nagany, ale nie o odebraniu jej tytułu.

W listopadzie ub.r. uczelnia oświadczyła jednak, że ponownie rozważy tę decyzję, gdy nowy audyt zakwestionował, czy uczelnia była uprawniona do udzielenia jedynie nagany. Giffey powiedziała wtedy, że przestanie używać tytułu akademickiego "doktor".

19 maja br. zrezygnowała ze stanowiska w rządzie Giffey, ale zapowiedziała, że nie zamierza odchodzić z polityki. "Berlińska SPD i mieszkańcy Berlina mogą na mnie polegać. Podtrzymuję to. Moje słowo jest moim zobowiązaniem" - oświadczyła wówczas Giffey.

Od listopada 2020 r. Giffey jest przewodniczącą socjaldemokratycznej SPD w Berlinie. Jest też burmistrzem dzielnicy Neukoelln.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Franziska Giffey

mk
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo