MSZ oburzone nowym „świętem” w dzień napaści na Polskę. Białoruś gloryfikuje Sowietów

MSZ z oburzeniem przyjęło deklarację władz Białorusi o ustanowieniu nowego święta pn. "Dzień Jedności Narodowej" w dniu 17 września. "Opieranie polityki historycznej Białorusi na dziedzictwie paktu Stalina i Hitlera to gest wpisujący się w działania rosyjskie" - oświadczył resort spraw zagranicznych.

Aleksandr Łukaszenka
fot. Kremlin.ru (CC BY 4.0, zdjęcie w wolnej domenie)

Szokujący termin "święta"

Dekret o wprowadzeniu nowego święta Dnia Jedności Narodowej podpisał Aleksandr Łukaszenka. Będzie on obchodzony 17 września, który na Białorusi do dzisiaj oficjalna historiografia określa jako dzień rocznicy przyłączenia ziem zachodniej Białorusi do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. "Wybór daty podkreśla łączność pokoleń, niewzruszoność i samowystarczalność białoruskiego narodu i państwowości" – poinformowała służba prasowa Łukaszenki.

MSZ z oburzeniem przyjęło deklarację władz Białorusi o ustanowieniu nowego święta pn. "Dzień Jedności Narodowej" w dniu 17 września. Opieranie polityki historycznej Białorusi na dziedzictwie paktu Stalina i Hitlera jest całkowicie niezrozumiałe. Jest to gest wpisujący się w rosyjskie działania mające na celu reinterpretację niezwykle trudnej historii naszego regionu, który poważnie utrudni Białorusi dialog i porozumienie z państwami sąsiadującymi, a także państwami całej Europy

 - oświadczył dziś polski resort dyplomacji.

[polecam:https://www.niezalezna.pl/398596-kolejna-prowokacja-lukaszenki]

Jak przypomniano, 17 września 1939 roku Związek Sowiecki napadł na Polskę, która samotnie walczyła wówczas z wojskami hitlerowskich Niemiec - w ten sposób Związek Sowiecki wprowadził w życie tajny protokół, zawartego przez ZSRS i III Rzeszę 23 sierpnia 1939 roku paktu Ribbentrop – Mołotow, który bezpośrednio doprowadził do wybuchu II wojny światowej.

Ta wspólna sowiecko – nazistowska napaść na Polskę rozpoczęła najstraszniejszą wojnę w dziejach świata, która kosztowała życie 60 milionów ludzi, w tym mieszkańców Białorusi. Wielu z nich zginęło w niemieckich obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach. 17 września 1939 roku oznaczał dla kilkuset tysięcy cywilnych obywateli polskich pozbawienie obywatelstwa, godności i śmierć w głębi sowieckiej Rosji

 - głosi oświadczenie MSZ.

Gloryfikują sowieckie dziedzictwo

Zaznaczono, że o tym, jakie znaczenie miał 17 września 1939 roku dla Europy Środkowo–Wschodniej, mówi rezolucja Parlamentu Europejskiego z 19 września 2019 r. w sprawie znaczenia europejskiej pamięci historycznej dla przyszłości Europy.

"Rezolucja ta w sposób bezpośredni i jednoznaczny podkreśla odpowiedzialność za wybuch II wojny światowej dwóch państw: nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji. Dokument przypomina też o powojennym podziale Europy, który był wynikiem imperialnej polityki ZSRS. Odnotowuje także wieloletnie zniewolenie państw Europy Środkowo–Wschodniej pod rządami Moskwy i okrutnej ideologii komunistycznej" - napisano.

Ustanowienie Dnia Jedności Narodowej dla uczczenia faktu włączenia Białorusi w skład Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich to gloryfikacja sowieckiego dziedzictwa oraz próba odcięcia Białorusi od jej prawdziwych korzeni. To akt podważający niezależność i suwerenność Białorusi

 - oświadczyło MSZ.

"Z tym większym podziwem spoglądamy na aktywność białoruskiego narodu, który swoją tożsamość opiera na prawdziwym dziedzictwie historycznym i kulturowym niezależnej Białorusi" - podkreślono w oświadczeniu resortu spraw zagranicznych.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Aleksandr Łukaszenka #Białoruś #MSZ

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo