Amerykański sierżant Correy Speck przyjęty w szeregi polskich weteranów. Uroczystość w Nowym Jorku

Sierżant armii Stanów Zjednoczonych Correy Speck w 2009 r. ocalił życie krytycznie rannego polskiego żołnierza kpr. Marcina Kulasa podczas wspólnej polsko-amerykańskiej operacji odparcia ataku Talibów w Afganistanie. Należy do współczesnych polsko-amerykańskich bohaterów obok takich postaci, jak sierżant Michael Ollis czy gen. Ryszard Kukliński.

W czwartek w konsulacie RP w Nowym Jorku miała miejsce specjalna uroczystość przyjęcia sierżanta Specka do Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Stowarzyszenie Weteranów, SWAP, to ponad 100-letnia polska organizacja, która wywodzi się od polonijnych ochotników, którzy tworzyli armię gen. Hallera, przyczyniając się do odzyskania niepodległości. SWAP pielęgnuje te tradycje oraz skupia weteranów polskiego pochodzenia.

Konsul generalny Adrian Kubicki, otwierając uroczystość w konsulacie, opisał historię zajścia w Afganistanie, jak i tradycji Stowarzyszenia Weteranów, a także tłumaczył, że sierżant Speck jest kolejnym fundamentem polsko-amerykańskiego sojuszu i braterstwa broni, którego początki tworzyli wspólni bohaterowie jak Kościuszko i gen. Pułaski.

- Bohaterzy jak Correy Speck egzemplifikują zacieśnienie współpracy wojskowej w ciągu ostatnich lat, która jest fundamentalna dla wzrostu bezpieczeństwa Polski

- zaznaczył. 

Sierżant Correy Speck złożył polską przysięgę w obecności zarządu SWAP w osobach Tadeusza Antoniaka  - Komendanta Naczelnego SWAP i Marka Chrościelewskiego i Adiutanta Generalnego SWAP, syna niedawno zmarłego polskiego i polonijnego bohatera Antoniego Chrościelewskiego, weterana szlaku armii gen. Andersa.

- Jestem zaszczycony. Ten moment [uratowanie życia kpr. Kulasa] zmienił również moje życie. Zacząłem badać pochodzenie mojej rodziny. Okazało się, że sam wywodzę się od polskich emigrantów

- mówił sierżant Speck po złożeniu przysięgi SWAP.

Sierżant Correy Speck wraz z Marcinem Kulasem są bohaterami ekranizacji „ Weterani wyrwani śmierci”, świadectwem serii polsko-amerykańskich operacji wojskowych i heroicznych akcji poszczególnych żołnierzy.

W spotkaniu w konsulacie RP, oprócz przedstawicieli dyplomacji RP i zarządu Stowarzyszenia Weteranów, uczestniczyli także członkowie Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej oraz Kluby Gazety Polskiej, które współorganizowały czwartkowe wydarzenie.

Sierżant Correy Speck, przedstawiciele konsulatu i SWAPu oraz inni zasłużeni działacze zostali uhonorowani ryngrafami Komitetu Smoleńskiego upamiętniającymi Pomnik Żołnierzy Niezłomych odsłonięty w Amerykańskiej Częstochowie przez prezydenta Andrzeja Dudę. Podczas uroczystości Konsul Adrian Kubicki wraz z wicekonsulem Mateuszem Gmurą otrzymali albumy  " Zwierciadło polskości XIX stulecia " od Klubów Gazety Polskiej.
 

 

 Źródło: Niezalezna.pl

#USA #świat

Matthias S. Rusinski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo