Bond jednak zmieni właściciela. Amazon kupuje hollywoodzkie studio MGM

Potwierdziły się wcześniejsze pogłoski. Amazon zgodził się kupić historyczne studia MGM za 8,45 miliarda dolarów. Zapewni to platformie streamingowej Prime tego giganta technologicznego dostęp do ogromnego katalogu treści.

By mgm-com-new-footer-logo.png, Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=67140682

MGM to jedno z najbardziej znanych hollywoodzkich studiów, które wyprodukowało klasyczne filmy, takie jak „Some Like It Hot” i „Singin 'In The Rain”.

„Prawdziwą wartością finansową tej transakcji jest skarbnica własności intelektualnej w obszernym katalogu, który planujemy ponownie wyobrazić sobie i rozwijać wraz z utalentowanym zespołem MGM” dodał Mike Hopkins, starszy wiceprezes Prime Video i Amazon Studios. 

Umowa zwiększy ofertę Amazon Prime Video o około 4000 filmów, w tym serię o przygodach Jamesa Bonda a także 17000 programów telewizyjnych, takich jak serial „Handmaid's Tale”. Producenci Jamesa Bonda powiedzieli jednak, że sprzedaż nie wpłynie na nadchodzącą premierę „No Time to Die” w kinach. 

„Jesteśmy zdecydowani nadal robić filmy o Jamesie Bondzie dla publiczności kinowej na całym świecie”

- powiedzieli Barbara Broccoli i Michael Wilson. 

MGM Holdings, firma macierzysta MGM Studios, podobno rozważała sprzedaż od 2020 roku. Amazon poinformował w oświadczeniu, że umowa pozwoli MGM, założonej w 1924 r. i rozpoznawalnej dzięki ryczącemu logo Lwa, „kontynuować robienie tego, co robią najlepiej: wspaniałą narrację”. 

Kevin Ulrich, Przewodniczący Rady Dyrektorów MGM, powiedział: „Jestem bardzo dumny, że Lew MGM, który od dawna przywołuje złoty wiek Hollywood, będzie kontynuował swoją historię. Możliwość połączenia historycznej MGM z firmą Amazon to inspirujące połączenie”. 

Ale usługa przesyłania strumieniowego Amazon stoi teraz w obliczu długiej listy konkurentów, takich jak Netflix, Disney + i Apple TV.

„Amazon chce stać się bardziej znaczącym graczem w świecie rozrywki i nie ma na to lepszego sposobu niż zakup jednego z najbardziej znanych studiów filmowych w Hollywood”

- ocenił Jesse Cohen, starszy analityk finansowy w Investing.com. „Wszystko zależy od treści, gdy wojna strumieniowa nabiera tempa”. 

Umowa Amazon-MGM pojawia się w ciągu kilku tygodni po tym, jak gigant telekomunikacyjny AT&T zgodził się wydać 43 miliardy dolarów, by połączyć swoją jednostkę WarnerMedia z Discovery stwarzając w ten sposób nowego giganta strumieniowego. 

Przejęcie MGM przez Amazon będzie również wymagało zatwierdzenia przez organy regulacyjne w czasie, gdy firma jest poddawana kontroli w Unii Europejskiej i USA w zakresie jej praktyk biznesowych. 

To drugie co do wielkości przejęcie firmy Amazon po zakupie ekskluzywnej sieci spożywczej Whole Foods Market za 13,7 mld USD w 2017 roku.

 

Źródło: BBC, niezalezna.pl,

#James Bond #Amazon #MGM #rozrywka #Hollywood #film

Jacek Szpakowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo