Twoje dziecko jest uzależnione od smartfona? Ministerstwo Zdrowia uruchamia program leczenia

Ministerstwo Zdrowia planuje pilotaż programu leczenia dzieci i młodzieży nałogowo używających m.in. komputerów i smartfonów. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił dziś do konsultacji. Badania wykazują, że młode pokolenie ma ogromne problemy z uzależnieniem od smartfonów, internetu i elektroniki.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Resort wyjaśnia, że program jest odpowiedzią na zagrożenia wynikające z częstego korzystania przez młodych ludzi z mediów cyfrowych, za pośrednictwem takich narzędzi jak komputery, smartfony, tablety czy inne urządzenia elektroniczne.

Zdaniem ekspertów, zagrożenie to znacząco zwiększyło się m.in. w związku z epidemią SARS-CoV-2 - koniecznością nauki w trybie zdalnym, ograniczeniem spotkań i możliwości spędzania wolnego czasu.

W Polsce - jak wyjaśnia MZ - nie ma obecnie poradni dedykowanych leczeniu pacjentów nałogowo używających nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin. Celem pilotażu będzie m.in. przetestowanie sposobów organizacji opieki oraz ocena funkcjonowania zaproponowanego modelu.

Pilotaż programu leczenia dzieci i młodzieży nałogowo używających nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin miałby się rozpocząć nie wcześniej niż 1 lipca 2021 r. a zakończyć nie później niż do 30 czerwca 2023 r.

W każdym roku trwania programu pilotażu, przygotowywana ma być szczegółowa ewaluacja umożliwiająca ocenę zaproponowanych rozwiązań.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#uzależnienie od internetu #smartfon #dzieci #program leczenia #Ministerstwo Zdrowia #Szyja smartfonowa

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo