Platforma lansuje pomysł armii europejskiej. Suski: „To próba wypchnięcia NATO z Europy”

- Armia europejska to jest taki pomysł wypchnięcia NATO z Europy. Część polityków lewicy europejskiej lansuje taką tezę, że NATO nie jest w stanie nas skutecznie obronić - ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski w rozmowie z redaktorem Michałem Rachoniem w programie TVP Info "Minęła 20". Gościem programu był także europoseł Lewicy Marek Balt.

TVP Info

Koalicja Obywatelska w weekend zaprezentowała doktrynę polityczną "Bezpieczna Polska. Podczas niej padły zapowiedzi dążenia do wspólnej armii europejskiej. - Staniemy się liderem tworzenia projektu europejskiej obronności, będziemy dążyć do zwiększenia europejskich funduszy na obronę i do stworzenia legionu armii europejskiej - pierwszej, złożonej z ochotników jednostki podległej instytucjom unijnym - zapowiedział europoseł Radosław Sikorski. 

Sprawę w programie TVP Info skomentowali goście Michała Rachonia. 

To pomysł wypchnięcia NATO z Europy

Krytycznie do tego pomysłu podchodzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski. - To jest taki pomysł wypchnięcia NATO z Europy. Część polityków lewicy europejskiej lansuje taką tezę, że NATO nie jest w stanie nas skutecznie obronić - zauważył. 

- Stąd tworzenie takiej armii europejskiej, która miałaby być takim remedium na te i podobne nieistniejące wpływy i możliwości sojuszu. A przecież wszystkie te państwa są w NATO i w ramach tego sojuszu mają obowiązek się bronić. Wypchnięcie Stanów Zjednoczonych z Unii Europejskiej i tworzenie zastępczego tworu osłabi możliwości obronne UE, a nie wzmocni 

- zaznaczył.

- To jest kolejna bzdura, jaką głosi Platforma Obywatelska. Myślę, że robi to w powiązaniu z niektórymi politykami europejskimi, którzy NATO do dzisiaj postrzegają jako okupantów po drugiej wojnie światowej

- podsumował poseł Prawa i Sprawiedliwości. 

Lewica chce się zastanawiać 

Marek Balt stwierdził, że projekt budowy wspólnych wojsk Unii Europejskiej jest "godny zastanowienia się". - Zdajemy sobie sprawę, że na wypadek agresji Rosji, Polska sama się nie obroni. Dobrze byłoby, gdyby Unia Europejska, która gospodarczo jest większym organizmem niż na przykład Stany Zjednoczone, posiadała własną armię, którą potrafiłaby się obronić - stwierdził.

- Słyszymy, że Niemcy myślą o tym, aby zlikwidować swoją armię. Wiemy, że niemiecka amia jest w zapaści, więc poza Stanami Zjednoczonymi, które są daleko, musimy się zastanowić, z kim będziemy się bronili. Dobrze byłoby, gdyby cała Unia Europejska pomyślała o tym, w jaki sposób zbudować armię, która będzie w stanie stawić czoła zagrożeniom XXI wieku i agresywnym postępowaniom. 

- podkreślił europoseł Lewicy. 

 Źródło: TVP Info, Niezalezna.pl

 

#Marek Balt #Marek Suski #Europarlament #polityka

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo