Wideokonferencja premierów V4

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczy w wideokonferencji premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, której celem jest omówienie sytuacji w obliczu eskalacji działań w ostatnich tygodniach ze strony Federacji Rosyjskiej - poinformowała kancelaria premiera.

Krystian Maj/KPRM

"Premier Mateusz Morawiecki uczestniczy w wideokonferencji premierów państw V4, która została zainicjowana przez polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Spotkanie V4 ma na celu omówienie sytuacji w obliczu eskalacji działań w ostatnich tygodniach ze strony Federacji Rosyjskiej, ostatnich wydarzeń w stosunkach czesko-rosyjskich oraz wyrażenie solidarności i poparcia dla działań podejmowanych przez Republikę Czeską"

- poinformowała kancelaria premiera.

O zwołaniu spotkania informował rano wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk wskazując, że będzie ono poświęcone rosyjskim aktom sabotażu w Czechach, eskalacji przez Rosję sytuacji na Ukrainie i Białorusi i współpracy V4 we wzmacnianiu bezpieczeństwa w regionie.

Rzecznik rządu Piotr Müller przypomniał z kolei, że 17 kwietnia władze Czech poinformowały o wydaleniu z kraju osiemnastu pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Pradze, którzy zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskich służb specjalnych.

"Decyzja miała związek z wcześniejszym uzyskaniem przez czeskie służby dowodów, które uzasadniały podejrzenie udziału oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego w eksplozji składów amunicji w kompleksie Vrbětice w 2014 r. W wyniku wybuchu zginęły dwie osoby. W ramach retorsji Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji uznało 20 pracowników Ambasady Republiki Czeskiej w Moskwie za osoby niepożądane i nakazało im opuścić kraj"

- wskazał Müller w komunikacie.

Odnosząc się do poparcia "dla działań podejmowanych przez Republikę Czeską", minister zaznaczył: "Solidarność i poparcie dla działań podejmowanych przez Republikę Czeską wyraziły już m.in. NATO, szefowie pięciu z siedmiu grup politycznych w Parlamencie Europejskim, a także wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borell".

Jak dodał, "oświadczenie potępiające działania zagrażające bezpieczeństwu suwerennych państw i ich obywateli oraz wyrażające solidarność z działaniami podjętymi przez Czechy wystosowali również ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej". "Zostało ono poparte przez przewodniczących parlamentów tych państw" - przypomniał.

Rzecznik rządu poinformował ponadto, że "w rozmowie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej po raz pierwszy weźmie udział Eduard Heger, który 1 kwietnia 2021 r. objął stanowisko premiera Słowacji".

Na wschodzie Ukrainy, w Donbasie, gdzie w lipcu 2020 r. weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest obecnie eskalacja konfliktu. Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą, oficjalnie uzasadniając to ćwiczeniami wojskowymi. Ukraińskie władze stale monitorują sytuację i alarmują NATO i organizacje międzynarodowe o działaniach Rosji.

Według ukraińskiego MSZ przy granicach Ukrainy Rosja skoncentruje niedługo ponad 120 tys. żołnierzy. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał Zachód do nałożenia nowych sankcji gospodarczych na Rosję.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#Kancelaria Premiera #Mateusz Morawiecki #V4 #Grupa Wyszehradzka

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo