Nadzwyczajne spotkanie premierów V4. "Polityka Rosji ma cały czas znamiona agresywności"

Celem spotkania premierów V4 jest koordynacja polityki zagranicznej w regionie i wyrażenie solidarności z Czechami; będziemy podejmowali kolejne kroki, jeśli będą one potrzebne, bo polityka Rosji cały czas ma znamiona agresywności - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Premier Mateusz Morawiecki zwołał na dziś nadzwyczajne spotkanie premierów Grupy Wyszaechradzkiej.

p.o./niezalezna.pl

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zwołał na godz. 12 pilne spotkanie VTC premierów Grupy Wyszehradzkiej, które poświęcone będzie rosyjskim aktom sabotażu w Czechach, eskalacji przez Rosję sytuacji na Ukrainie i Białorusi i współpracy V4 we wzmacnianiu bezpieczeństwa w regionie. Spotkanie odbędzie się w formie wideokonferencji, którą poprowadzi premier Morawiecki.

O szczegółach w TOK FM mówił wiceminister Jabłoński. „Celem jest przede wszystkim koordynacja polityki zagranicznej w naszym regionie" - zaznaczył.

„Będziemy podejmowali kolejne kroki, jeśli będą one potrzebne, bo polityka Rosji niestety cały czas ma znamiona po prostu agresywności: to, co Rosjanie robią na Ukrainie, to, co robią na Białorusi – choć tam oczywiście robią to rękami Alaksandra Łukaszenki – te próby destabilizacji państw bałtyckich, także próby destabilizacji Polski”

– wskazywał wiceszef resortu dyplomacji.

Polska, jak podkreślił, będzie razem z sojusznikami podejmowała „działania adekwatne”.

„Wydaliliśmy już w poprzednim tygodniu dyplomatów rosyjskich i to samo zrobiły Czechy, to samo zrobiła Słowacja, to samo zrobiły państwa bałtyckie. Jeżeli będzie taka potrzeba, również kolejne tego typu działania będą podejmowane”

– zaznaczył Jabłoński. Nie wyklucza też, jak dodał, działań na poziomie Unii Europejskiej o charakterze sankcyjnym.

Wiceszef MSZ wyjaśnił, że spotkanie V4 zwołano w reakcji na to, co wydarzyło się w ostatnim tygodniu, począwszy od wyników śledztwa w Czechach i wojny dyplomatycznej między Czechami a Rosją.

„Jako bliski sojusznik, najbliższy sąsiad Czech chcemy w ten sposób wyrazić solidarność. Uważamy, że cały nasz region, cała Unia Europejska de facto, bo to jest przecież atak na członka UE, powinna wyrazić solidarność z Czechami, reagując adekwatnie na działania Rosji”

– podkreślił.

Według Jabłońskiego to, że „nasi sojusznicy w naszym regionie mówią jednym głosem”, to też efekt działań polskiej dyplomacji. „Nasza polityka zagraniczna opiera się w ogromnym stopniu na budowaniu wspólnych działań z państwami naszego regionu. Z niektórymi z tych państw w jednych sprawach się zgadzamy, w innych nie, ale w tych strategicznych sprawach bezpieczeństwa i stabilności pokoju w Europie wszyscy mamy jeden wspólny cel” – zaznaczył Jabłoński.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#Rosja #V4 #Grupa Wyszehradzka #Paweł Jabłoński #MSZ

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo