Kim jest s. Bruna od Maryi? Archidiecezja wydała w jej sprawie oświadczenie

"Osoba występująca w mediach jako s. Bruna od Maryi oraz jej rodzona matka (przedstawiająca się jako S. Klara od Jezusa Miłosiernego), które prowadzą życie pustelnicze oraz działalność w tymże miejscu, nie są osobami konsekrowanymi i nie mogą być uważane za pustelnice w rozumieniu prawa kanonicznego" - czytamy w oświadczeniu Archidiecezji Częstochowskiej.

youtube.com/Nasza Pani z Lourdes [screenshot]

S. Bruna od Maryi to kobieta prowadząca vlog o tematyce religijnej oraz autorka kilku książek, m.in. wydanej niedawno pozycji "Kryzys Kościołą w Polsce. Oczami pustelnicy". Wraz z matką związane są z miejscem określanym jako "Pustelnia pw. Matki Bożej Jasnogórskiej", które znajduje się w Częstochowie. Na stronie "Pustelni" czytamy, że innym z patronów miejsca jest św. Bruno z Kolonii (Bruno Kartuz), założyciel zakonu kartuzów. 

W sprawie kobiet, specjalne oświadczenie wydała w środę Archidiecezja Częstochowska.

"W związku z pytaniami o status kanoniczny osoby występującej w mediach jako S. Bruna od Maryi oraz tzw. Pustelni Matki Bożej Jasnogórskiej, znajdującej się w Częstochowie przy ul. Mirowskiej, informujemy, że wspomniana osoba oraz jej rodzona matka (przedstawiająca się jako S. Klara od Jezusa Miłosiernego), które prowadzą życie pustelnicze oraz działalność w tymże miejscu, nie są osobami konsekrowanymi i nie mogą być uważane za pustelnice w rozumieniu prawa kanonicznego (kan. 603 KPK)"

- czytamy w stanowisku podpisanym przez ks. Mariusza Bakalarza, rzecznika prasowego Archidiecezji Częstochowskiej. 

W oświadczeniu wspomniano, że kobiety te "zostały objęte troską Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego", który - jak czytamy - zamierzał uregulować ich sytuację kanoniczną.

- Po przedłożeniu im projektu „Statutu pustelników w Archidiecezji Częstochowskiej” odmówiły podjęcia dalszej formacji i złożenia profesji pustelniczych

- wskazuje ks. Bakalarz.

Arcybiskup w związku z zaistniałą sytuacją zniósł ustanowione kaplice prywatne w tzw. pustelni na częstochowskim Mirowie, cofnął zgodę na przechowywanie Najświętszego Sakramentu oraz nałożył na kobiety zakaz używania zakonnych habitów i tytułu "siostry", a także zakaz przyjmowania intencji mszalnych.

"Archidiecezja Częstochowska nie bierze odpowiedzialności za działalność obu kobiet, za publikowane treści oraz odcina się od funkcjonowania tzw. Pustelni Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie, będącej prywatnym domem" - napisano w oświadczeniu.

 

Źródło: archiczest.pl, niezalezna.pl

#kościół #religia #S. Bruna od Maryi #Archidiecezja Częstochowska #zakonnica #pustelnia

md
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo