Wicemarszałek Gosiewska w drodze do Donbasu

Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska podczas swojej wizyty na Ukrainie uda się m.in. do Mariupola i Słowiańska w Donbasie, gdzie spotka się z przedstawicielami sił zbrojnych, a także będzie przebywać na linii rozgraniczenia.

facebook.com/mmgosiewska

"W obliczu nieuzasadnionej eskalacji sytuacji bezpieczeństwa wokół i na Ukrainie w wyniku koncentracji sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej parlamentarzyści państw Trójkąta Lubelskiego postanowili z inicjatywy strony polskiej zademonstrować solidarność i skierować wspólne wezwanie do poszanowania norm prawa międzynarodowego"

- czytamy w komunikacie Ambasady RP w Kijowie.

W związku z tym 20-23 kwietnia 2021 roku na Ukrainie będzie przebywać wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska wraz z delegacją, której towarzyszyć będzie Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki.

We wtorek wicemarszałek Gosiewska odda cześć ofiarom rosyjskiej agresji pod Ścianą Pamięci Żołnierzy Poległych za Ukrainę przed Monasterem św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach w Kijowie.

Następnie, w środę, w Mariupolu na wschodzie kraju, Gosiewska wraz z pierwszym zastępcą przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefańczukiem oraz wicemarszałkiem Seimasu Litwy Pauliusem Saudargasem spotkają się w formacie Trójkąta Lubelskiego, by zapoznać się z sytuacją bezpieczeństwa oraz porozmawiać z dowództwem i żołnierzami 128. Samodzielnej Brygady Piechoty Górskiej. Ze strony ukraińskiej delegacji towarzyszyć będzie wiceminister obrony Ołeksandr Poliszczuk.

Tego samego dnia planowana jest wizyta na linii rozgraniczenia wojsk i spotkania z przedstawicielami sił zbrojnych Ukrainy. Zaplanowano też przekazanie przez ambasadora Cichockiego sprzętu komputerowego, zakupionego ze środków MSZ RP w ramach Polskiej Pomocy Rozwojowej dla centrum dziecięcego „Arka”.

W czwartek wicemarszałek planuje odwiedzić miasta Awdijiwka i Słowiańsk. W Awdijiwce spotka się z dowództwem i żołnierzami 72. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Zwiedzi też wyremontowaną ze środków MSZ RP szkołę podstawową i Słowiański Centralny Szpital Rejonowy, wyposażony ze środków MSZ RP w sprzęt do ratowania chorych na Covid-19.

W Słowiańsku planowane jest spotkanie w Polsko-Ukraińskim Centrum Oświaty i Nauki na Donbaskim Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym, we współpracy z którym Ambasada RP na Ukrainie rozwija projekty oświatowe. Delegacja odwiedzi też obwodową bibliotekę, gdzie wicemarszałek zainauguruje projekt „Polska Półka”, który realizują Ambasada RP w Kijowie, Instytut Książki, Międzynarodowe Stowarzyszenie Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie oraz Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie. Książki, które przekazane zostaną w ramach projektu, dostępne będą zarówno w języku polskim, jak i w języku ukraińskim - podkreślono w komunikacie.

W piątek w Kijowie wicemarszałek Gosiewska złoży wieńce na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni.

Następnie spotka się z wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Ołeną Kondratiuk, z którą na zakończenie wizyty przed Krzyżem Niebiańskiej Sotni oddadzą cześć bohaterom Majdanu.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo