Roszady w dyplomacji! Krzysztof Szczerski opuści Kancelarię Prezydenta. Będą też inne zmiany

Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, pełnomocnik Prezydenta RP ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP, prof. Krzysztof Szczerski opuści Kancelarię Prezydenta i zostanie Stałym Przedstawicielem RP przez Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego miejsce w KPRP zajmie Jakub Kumoch, dotychczasowy ambasador RP w Turcji.

Krzysztof Szczerski / fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

Kumocha zaś - zastąpi na placówce w Turcji Andrzej Papierz, w latach 2017-2018 - Konsul Generalny RP w Stambule.

Informacje, do których dotarliśmy, potwierdzają pojawiające się wcześniej w mediach spekulacje dotyczące przyszłości prof. Krzysztofa Szczerskiego. Były szef Gabinetu Prezydenta RP ma objąć kierownictwo nad Stałym Przedstawicielstwem RP przy ONZ w Nowym Jorku. Zastąpi na tym stanowisku Joannę Wronecką.

Do Kancelarii Prezydenta na miejsce Szczerskiego trafi Jakub Kumoch, politolog i turkolog, dziennikarz zajmujący się tematyką międzynarodową. W 2016 r. został ambasadorem RP w Szwajcarii, aktywnie angażując się m.in. w sprawę przywracania pamięci o tzw. grupie Ładosia, ratującej Żydów podczas II wojny światowej. W marcu 2020 r. Kumoch został szefem polskiej misji dyplomatycznej w Turcji. Biegle posługuje się siedmioma obcymi językami. 

Andrzej Papierz, który ma zastąpić Jakuba Kumocha na placówce w Turcji, jest obecnie Dyrektorem Generalnym Służby Zagranicznej. Przez lata kariery dyplomatycznej pełnił funkcje ambasadora RP w Bułgarii, Konsula Generalnego w Ałmaty i Biszkeku oraz w Stambule. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Krzysztof Szczerski #Jakub Kumoch #Andrzej Papierz

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo