Salvini chce połączyć siły z Węgrami i Polakami. "Pracujemy nad nową grupą europejską"

Polsko-włosko-węgierska grupa w Parlamencie Europejskim? Taki plan kresli lider Ligi, Matteo Salvini po tym, gdy z Europejskiej Partii Ludowej wystąpił Fidesz premier Węgier, Viktora Orbana.

Matteo Salvini
fot. U.S. Department of State from United States - Italian Deputy Prime Minister Salvini Signs Secretary Pompeo Guestbook, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79762752

W wywiadzie przeprowadzonym na Facebooku Salvini oświadczył:

"Pracujemy nad stworzeniem nowej grupy europejskiej, jestem w kontakcie z Polakami i z Węgrami".

Zastrzegł zarazem, że wejście Ligi do Europejskiej Partii Ludowej "nie jest na porządku dziennym". Wcześniej gotowość ułatwienia tego szefowi prawicowej Ligi deklarował przywódca Forza Italia Silvio Berlusconi, którego partia należy do tej frakcji.

Matteo Salvini podkreślił:

"Potrzeba czegoś nowego; pewien model Europy nie jest w stanie odpowiedzieć na kryzysy".

W Europarlamencie Liga należy do grupy Tożsamość i Demokracja, w której jest między innymi Alternatywa dla Niemiec i francuskie Zjednoczenie Narodowe.

Wcześniej zamiar budowy "europejskiej prawicy" zgłosił Viktor Orban, którego ugrupowanie - Fidesz - zdecydowało się wystąpić z Europejskiej Partii Ludowej. 

- Teraz trzeba bez EPL zbudować europejską demokratyczną prawicę, która będzie domem dla wszystkich obywateli Europy, którzy nie chcą migrantów, nie chcą wielokulturowości, nie poddali się szaleństwu LMBTQ, bronią chrześcijańskich tradycji Europy, szanują suwerenność narodów i uważają swe narody za część przyszłości, nie zaś przeszłości - napisał kilka dni temu na Facebooku Orban.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Matteo Salvini

albicla.com@michaldzierzak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo