Nordic walking - dla kogo?

Odpowiadając na pytanie dla kogo nordic walking zaznaczyć należy, że aktywność ta od wielu lat regularnie podbija serca Polaków. Chodzenie z kijkami jest coraz popularniejsze. Ta forma aktywności zalecana jest dla osób w każdym wieku, bez względu na płeć czy masę ciała. Skutecznie podtrzymuje aktywność fizyczną, a do jego uprawiania nie jest wymagana masa specjalistycznego sprzętu. Wystarczy kilka podstawowych elementów, takich jak kije i odzież sportowa, aby rozpocząć swoją aktywność. 

To uniwersalny sport rekreacyjny dla osób, które pragną utrzymywać swoje ciało w dobrej formie. Nadaje się także dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Ponadto nordic walking jest także wykorzystywany do rehabilitacji niektórych schorzeń, urazów i kontuzji. 

Dlaczego warto uprawiać nordic walking?

Efekty nordic walking? Tych jest wiele. Angażuje do pracy wiele mięśni, podobnie jak bieganie, ale przede wszystkim aktywuje górne partie ciała: ramiona, klatkę piersiową oraz barki, nie obciążając stawów i kręgosłupa, ponieważ kijki dodatkowo wspierają aparat ruchu. Dzięki temu ta forma aktywności działa prozdrowotnie na cały organizm. 

Pozytywne aspekty uprawiania nordic walking:

  • angażuje do 90 proc. mięśni przy odpowiedniej technice chodzenia;
  • odciąża stawy biodrowe, kolanowe oraz odcinek lędźwiowy kręgosłupa;
  • spala więcej kalorii w porównaniu do chodzenia bez kijów;
  • jest tanią aktywnością fizyczną;
  • nordic walking można uprawiać w każdym terenie oraz o każdej porze roku i dnia;
  • stanowi aspekt społeczny: jako aktywność grupowa integruje społeczeństwo;
  • jest aktywnością dla każdego, niezależnie od wieku.

Jak przygotować się do nordic walkingu?

Krok pierwszy

Naukę prawidłowej techniki zaczynamy od marszu bez kijków. Każdy stawiany krok powinien być długi i zaczynać się od pięty. Należy zwracać uwagę na postawę, tak aby plecy były wyprostowane a ramiona rozluźnione. Wzrok powinien być skierowany przed siebie – nie patrzymy pod nogi.

Krok drugi

Stosując się do przedstawionej postawy w kroku pierwszy, można przystąpić do kolejnego kroku. Zaczynamy poruszać się dołączając kijki, a dokładniej ciągnąc je za sobą. Pilnując wyprostowanej sylwetki, dołączamy wymachy ramion. Dłonie pozostają otwarte, nie przytrzymując rękojeści kijka, które nie wypadną ze względu na rękawiczki. Następnie wprawiamy w ruch kijki, ale bezpośrednio nie wbijamy ich w podłoże. W taki sposób próbujemy pokonać dystans około 500 metrów.

Krok trzeci

W kroku trzecim chwytamy dłonią bezpośrednio rękojeść kijka i przechodząc do marszu staramy się wbić kij w podłoże. Prawidłowe odepchnięcie powinno mieć kierunek do tyłu, a ręka wysuwana w przód nie powinna znaleźć się powyżej linii pępka. Kij wbijamy jest w ziemię w mniej więcej połowie kroku. Ważnym aspektem jest zamknięta dłoń w momencie kiedy wbijamy kij w podłoże, prosta ręka przechodzi przez okolicę biodra do tyłu, a puszczamy kij kiedy się odpychamy, przenosząc otwartą dłoń do przodu.

Jak wybrać kijki do nordic walking?

Nordic walking wymaga wygodnej odzieży oraz komfortowych akcesoriów. Oprócz odpowiedniej garderoby, bardzo ważne są kije do chodzenia

Jak dobrać kije do nordic walking? Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, warto zastanowić się nad kilkoma podstawowymi czynnikami determinującymi właściwy wybór sprzętu. Nordic walking jako sport rozwinął się tak mocno, że akcesoria do nordic walking można znaleźć nawet w supermarketach, a ich jakość jest inna od jakości kijków renomowanych marek. 

Przy wyborze kijków należy wziąć pod uwagę fakt, że jest to aktywność o charakterze wytrzymałościowym. Kontakt dłoni z kijami jest długi, dlatego warto zainwestować w lepszy jakościowo sprzęt. Wygodny i dobrze dobrany kij zmniejszy zakres popełnianych błędów technicznych oraz zmniejszy ryzyko kontuzji. 

Na rynku dostępne są dwa rodzaje kijków. Pierwsze z nich zazwyczaj stosowane są przez osoby doświadczone, a długość kijów nie podlega regulacji – dlatego na wstępie należy dobrać właściwy rozmiar do wzrostu. Drugim rodzajem są popularne kije regulowane. Okazują się doskonałym wyborem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z nordic walking. Z początku warto zacząć od nieco krótszych kijów, aby dokładnie opanować technikę chodu, a następnie stopniowo zwiększać ich długość.

Kijki do nordic walking można podzielić także ze względu na materiał, z którego są wykonane:

  • Kijki aluminiowe – są bardzo popularne i lekkie. Ich dużym plusem jest niska cena, a minusem fakt, że podczas użytkowania przenoszą więcej wibracji, co może powodować dyskomfort w ich użytkowaniu.
  • Kijki z włókna węglowego – również są bardzo lekkie, natomiast ich cena jest znacznie wyższe. Ich użytkowanie jest znacznie przyjemniejsze – nie przenoszą tak wielu wibracji i drgań. Opcja łącząca w sobie rozsądną cenę z jakością oraz amortyzacją od drgań są kije z kompozytowym trzonem.