Już wiadomo, kto otrzyma szczepionki AstraZeneca. Dworczyk wskazał jedną z grup zawodowych

Szczepionka firmy AstraZeneca w kilku krajach nie zyskała rekomendacji przy szczepieniu osób najstarszych. Takie decyzje zapadły również w Polsce. - Na podstawie rekomendacji Rady Medycznej podjęta została decyzja, że szczepionka firmy AstraZeneca będzie wykorzystywana dla osób między 18 a 60 rokiem życia - poinformował dzisiaj na konferencji prasowej Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

fot. Krystian Maj/KPRM

Szef KPRM poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej, że w poniedziałek wieczorem Rada Medyczna przedłożyła rekomendacje dotyczące szczepionki firmy AstraZeneca, na podstawie, których podjęta została decyzja, że w Polsce ta szczepionka będzie wykorzystywana dla osób między 18 a 60 rokiem życia.

- W konsekwencji również Rada zarekomendowała, żeby rozpocząć szczepienia grupy 1C, tzn. nauczycieli. W pierwszej kolejności tych, którzy już uczą klasy I-III, czy nauczycieli przedszkolnych. Do tego projektu szczepień rozpoczęliśmy od wczoraj przygotowania

 - powiedział Dworczyk.

Przekazał, że w przyszłym tygodniu spodziewana jest pierwsza dostawa szczepionki firmy AstraZeneca.

- Również w przyszłym tygodniu chcielibyśmy, aby rozpoczęły się szczepienia nauczycieli - podkreślił Dworczyk. Dodał, że szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną przekazane w czwartek, jak zostaną dopracowane system rejestracji i procedura szczepień nauczycieli.

W miniony piątek Europejska Agencja Leków podjęła decyzję o dopuszczeniu do stosowania szczepionki koncernu AstraZeneca.

- Tto szczepionka wektorowa, oparta o szympansiego adenowirusa, którego genom poszerzono o gen białka S koronawirusa. Jest to szczepionka, którą podaje się także w dwóch dawkach; w odstępie między ok. 4 do 12 tygodni. (...) Jest to preparat, który jest łatwy logistycznie, można go przechowywać w lodówce przynajmniej 6 miesięcy – nie wymaga żadnego rozcieńczania. Pod tym względem jest zupełnie normalną szczepionką, która nie sprawia nikomu problemu

 – powiedział kilka dni temu w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#szczepionka #AstraZeneca #Michał Dworczyk

albicla.com@michaldzierzak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo