Chińskie samoloty nad Tajwanem

15 chińskich samolotów wojskowych naruszyło w niedzielę od południowego zachodu strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) - poinformowało tajwański resort obrony. To już drugi dzień z rzędu, gdy armia ChRL wysyła tak ogromną liczbę samolotów w bliską odległość od tego kraju.

pixabay

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, tajwańskie systemy wykrywania zagrożeń reagują w czasie rzeczywistym i zapewniają bezpieczeństwo krajowi.

Wśród 15 samolotów ChRL znalazły się cztery myśliwce Shenyang J-16, trzy samoloty Shaanxi Y-8, dwa wielozadaniowe samoloty bojowe SU-30, sześć myśliwców Chengdu J-10. Chociaż w ostatnich miesiącach naruszanie przez chińskie wojsko strefy ADIZ Tajwanu stało się normą, jest to drugi dzień z rzędu, kiedy tak duża liczba samolotów narusza strefę.

Manewry wojska chińskiego mogą być związane z obecnością marynarki wojennej USA na Morzu Południowochińskim. W sobotę Waszyngton wysłał w te rejony grupę statków marynarki wojennej pod wodzą lotniskowca USS Theodore Roosevelt. Towarzyszą mu niszczyciele rakietowe USA klasy Arleigh Burke USS Russell i USS John Finn oraz krążownik rakietowy typu Ticonderoga USS Bunker Hill. Marynarka wojenna USA wskazała, że wysłanie lotniskowca ma na celu promowanie "wolności mórz" w regionie.

W sobotę Departament Stanu USA zapewnił również o zaangażowaniu na rzecz Tajwanu, w tym we wspieraniu jego zdolności obronnych.

- Nasze zaangażowanie na rzecz Tajwanu jest stałe i przyczynia się do utrzymania pokoju i stabilności w całej Cieśninie Tajwańskiej oraz w regionie (Indo-Pacyfiku)

- wskazano w sobotnim oświadczeniu Departamentu Stanu USA.

Przez ostatni miesiąc chińska Armii Ludowo-Wyzwoleńcza naruszała strefę ADIZ 19 razy. Ostatnio zdarzenie takie miało miejsce w sobotę, gdy 13 samolotów wojskowych naruszyło również strefę od południowego zachodu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Tajwan #Chiny

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo