Rosja zakłamuje sowieckie zbrodnie na Polakach! „To walka informacyjna przeciwko Polsce”

Rosja budując przekaz o własnej legitymacji do prowadzenia polityki imperialnej zakłamuje sowieckie zbrodnie na Polakach, np Zbrodnię Katyńską – uważa rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Chodzi o słowa rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który powiedział, że nie doszło do przewartościowania wydarzeń w Katyniu, dlatego „nie ma powodu do dyskusji”.  Oświadczył także, że Katyń jest „trudnym i wielowymiarowym tematem”. Jednocześnie zarzucił Polsce „zamykanie oczu na to, co wydarzyło się we wspólnej historii” Polski i Rosji.

WikiImages/pixabay.com/service/license/

Odnosząc się do słów Pieskowa Żaryn powiedział, że Federacja Rosyjska prowadzi stałą walkę informacyjną przeciwko Polsce, której jednym z ważnych obszarów pozostaje manipulowanie obrazem przeszłości.

Federacja Rosyjska promuje tezy o „wyzwoleńczej” działalności Armii Czerwonej. Cała polityka historyczna Rosji zdominowana jest przez ten fałszywy przekaz. Na nim budowany jest współczesny rosyjski imperializm. Kreml próbuje wykazać, że historia daje Rosji prawo bycia strażnikiem światowego pokoju - bowiem to właśnie Moskwa uratowała świat od zagrożenia ze strony nazistowskich Niemiec.
- ocenił Stanisław Żaryn.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych ocenił, że dla Rosji ten przekaz jest na tyle ważny, że „Kreml w sposób systematyczny zakłamuje sowieckie i rosyjskie zbrodnie popełniane na innych narodach”. 

Te działania dotykają Polaków – Polacy, na bazie kłamstw dotyczących historii, są atakowani przez Rosję w ostatnich latach bardzo często. Budując przekaz o własnej legitymacji do prowadzenia polityki imperialnej Rosja zakłamuje sowieckie zbrodnie na Polakach, jak np. Zbrodnię Katyńską, w czasie której zamordowano ponad 20 tys. Polaków. Rosyjska propaganda stara się manipulować obrazem tego strasznego ludobójstwa, by rozmyć odpowiedzialność Kremla.
- powiedział Żaryn.

W jego ocenie Rosja stara się również wypaczyć obraz Stalina, który współpracując z Hitlerem ponosi współodpowiedzialność za wybuch II wojny światowej.

Współpraca Stalin-Hitler, kooperacja Moskwy i Berlina w czasie II wojny światowej - to tematy wymazywane przez Rosję z publicznych przekazów. Kreml robi to świadomie, cynicznie kłamiąc na temat okoliczności niemiecko-rosyjskiego ataku na Polskę we wrześniu 1939 roku, na temat sowieckich zbrodni z czasów II wojny i późniejszych, a także prezentując swoją ofensywę wojenną z 1944-45 roku, jako wyzwolenie Polski. Rosja stara się historię zastąpić kłamstwem, pasującym do jej politycznych potrzeb.
- stwierdził.

Dodał, że Kreml oprócz prowadzenia systematycznych działań informacyjnych sięga również po decyzje formalne i polityczne.

W takie działania wpisuje się zapowiedź deputowanego niższej izby parlamentu Rosji, Aleksieja Czepa, który wyraził gotowość zainicjowania anulowania uchwały na temat Katynia przyjętej w 2010 roku - potwierdzającej odpowiedzialność ZSRR za Zbrodnię Katyńską oraz dokonania jej na rozkaz Józefa Stalina. Rosyjscy politycy zapowiadali taką samą inicjatywę dotyczącą uchwały krytykującej podpisanie Paktu Hitler-Stalin. Porozumienie, które otworzyło drogę do ataku na Polskę w 1939 roku, jest dla Kremla sprawą bardzo niewygodną. Dlatego zarówno o Katyniu jak i pakcie Hitler-Stalin Moskwa będzie kłamać coraz głośniej.
- stwierdza rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Rosja #Katyń #Kreml #dezinformacja #wojna informacyjna

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo