W przesłanym we wtorek PAP komunikacie władze Uzdrowiska Świeradów poinformowały, że przygotowano turnusy rehabilitacyjne w na 8, 15 lub 22 dni.

"Nowy pakiet rehabilitacji leczniczej wspomaga osoby po przebytej chorobie COVID-19, które po pobycie w szpitalu lub długotrwałej izolacji powinny podjąć dalszą rehabilitację, aby powrócić do pełni zdrowia"

– napisano w komunikacie.

Podano, że pobyt obejmuje zabiegi fizjoterapeutyczne i indywidualny program rehabilitacji. W jego ramach przeprowadzane są m.in. treningi wydolnościowe, gimnastyka lecznicza, fizykoterapia, hydroterapia czy zabiegi balneologiczne.

"Rehabilitacja po przebytej chorobie COVID-19 w Uzdrowisku Świeradów pomaga przede wszystkim tym osobom, które mają problem z powrotem do codziennych obowiązków oraz zmagają się z przynajmniej jednym z trzech typów powikłań, tj. dolegliwości układu oddechowego, przypadłości neurologiczne czy psychosomatyczne"

– powiedział cytowany w komunikacie kierownik Działu Zakładów Przyrodolecznictwa Uzdrowiska Świeradów Witold Dziekan.

W ramach pobytów rehabilitacyjnych pacjenci korzystają m.in. z gimnastyki ogólnousprawniającej, treningów oddechowych, inhalacji naturalnych i lekowych, masaży leczniczych, konsultacji fizjoterapeutycznych i wizyt lekarskich na początku i końcu turnusu. Duży nacisk kładziony jest także na kondycję psychiczną. W tym zakresie przewidziano m.in. zajęcia relaksacyjne, medytację, muzykoterapię czy opiekę psychologiczną. Dodatkowo cały program pobytu ma pomóc wypracowywać konkretne zachowania i nawyki niezbędne do wdrożenia w warunkach domowych, po powrocie z uzdrowiska.

"Uzdrowisko Świeradów ma duże doświadczenie w leczeniu schorzeń dróg oddechowych. Dysponujemy wykwalifikowaną kadrą medyczną, zatrudniamy neurologów i pulmonologów oraz doświadczonych w tym zakresie fizjoterapeutów. Leczenie chorób oddechowych wspomaga także krenoterapia wodami mineralnymi ze źródła Jan" powiedział prezes Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa Sp. z o.o. Ireneusz Łojek.