Apele rządzących i ekspertów o powstrzymanie manifestowania swoich poglądów na ulicach polskich miast przyniósł wymierny skutek. Zaprzestano Strajku Kobiet w wymiarze ogólnopolskim, jednak wciąż organizowane są zgromadzenia, głównie w Warszawie.

Niewykluczone, że odbęda się kolejne manifestacje. Za zapowiedź takich wydarzeń można potraktować tzw. „poradnik Demonstranta”, jaki opublikowano w sieci. O co chodzi?

W twitterowym wątku jedna z internautek zbiera w jednym miejscu zasady, zalecenia oraz numery telefonów - wszystko to w związku z uczestnictwem w proteście i ewentualnym zatrzymaniem przez policję.

„NIGDY NIE UBIERAJ JASKRAWYCH RZECZY”

- czytamy już na początku. Dlaczego? „To ci utrudni lub uniemożliwi ucieczkę” - precyzuje autor.

Co na wypadek „ataku pałką teleskopową”? Załączono artykuł „instruktora krav magi”, który radzi: „Jak ktoś nas atakuje pałką, przytulmy się jak najszybciej! :)” (pis. oryg.)”.

Dalej znalazły się rady na wypadek wylądowania na komisariacie policji.

„Nie rozmawiaj z policją, nic nie podpisuj, czekaj na prawnika”

- czytamy.

Zobacz część wpisów:

W poniedziałek pod siedzibą resortu edukacji i nauki protestowano pod hasłem "Wolna aborcja i wolna edukacja!". Zebrani krzyczeli m.in.: "Szkoły wolne od faszyzmu", "Nie zastraszycie nas, jedna siła w nas", "To jest nasze ministerstwo", "Hańba, hańba". Blokady ulic w stolicy zorganizował tego dnia też Strajk Kobiet. Tego dnia doszło do kolejnych zatrzymań.

Jak wyjaśniła policja, osoby, które podczas legitymowania odmówiły podania swoich danych, były przewożone do jednostek policji w celu weryfikacji ich tożsamości oraz wykonania niezbędnych czynności w związku z popełnionym wykroczeniem.

"Jedna osoba została zatrzymana za naruszenie nietykalności policjanta"

- przekazała policja. Jak się później okazało, chodziło o fotoreporterkę „Gazety Wyborczej”, której -jak wynika z nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej- postawiono zarzut naruszenia nietykalności policjanta.