Za uchwałą głosowało 85 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.

Senatorowie uczcili także polskich bohaterów chwilą ciszy i odmówili modlitwę "Wieczny odpoczynek".

"Od lipca do końca października 1940 roku nad południową i centralną Anglią rozegrała się kampania powietrzna pomiędzy niemiecką Luftwaffe a brytyjskim RAF – jedno z decydujących starć II wojny światowej, zwane Bitwą o Anglię"

- wskazano w uchwale.

Oceniono, że "bitwa ta pokazała, że losy wojny mogą zostać odwrócone, a udział w niej polskich lotników był bezcenny". "W drugiej połowie sierpnia, gdy przewaga Luftwaffe była największa, najpoważniejszym problemem Brytyjczyków był brak pilotów. Wówczas dowództwo Royal Air Force zdecydowało o włączeniu do walki pilotów wojsk sojuszniczych. Utworzono na początku 1940 roku polskie dywizjony myśliwskie, 302 +Poznański+ i 303 +Warszawski+ im. Tadeusza Kościuszki, oraz dywizjony bombowe, 300 +Ziemi Mazowieckiej+ i 301 +Ziemi Pomorskiej+ im. Obrońców Warszawy" - przypomniano w uchwale.

Podkreślono, że "dywizjony te weszły do walki w najcięższym jej okresie".

"Przełomowym momentem lotniczej bitwy o Anglię był 15 września 1940 roku. W boju brały udział wszystkie dywizjony RAF, w tym także dywizjony polskie. Straty niemieckie były poważne. RAF odzyskał przewagę w powietrzu. Potęga Anglii nie została złamana. Bohaterskie działania pilotów docenił ówczesny premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, który wspominając Bitwę o Anglię, wypowiedział znamienne słowa: +Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym+"

- napisano w uchwale.

Przypomniano, że w Bitwie o Anglię wzięło udział 145 polskich pilotów.

"Walczyli zarówno w polskich dywizjonach myśliwskich i bombowych, jak i w jednostkach brytyjskich, zestrzeliwując ponad 200 samolotów. Szczególną chwałą okrył się dywizjon 303, którego piloci strącili 110 samolotów niemieckich przy stratach własnych wynoszących 8 pilotów. Łącznie w Bitwie o Anglię poległo 29 polskich pilotów"

- zwrócono uwagę.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu Bitwy o Anglię dla losów II wojny światowej, oddaje hołd jej wszystkim Bohaterom, a szczególnie pilotom polskim"

- głosi uchwała Senatu.