W październikowym badaniu Multikino i YourCX sprawdzili, jaki jest odbiór reżimu sanitarnego, wprowadzonego w kinach po wiosennym lockdownie.

Jak wynika z badania, 91 proc. respondentów podczas seansu w kinie czuło się na tyle bezpiecznie, że planuje kolejną wizytę.

"Wśród czynnika, który ma największy wpływ na poczucie bezpieczeństwa, 70 proc. osób wskazało limit miejsc na sali kinowej, który pozwala na zachowanie bezpiecznego dystansu pomiędzy widzami"

- czytamy w raporcie.

W ocenie prezesa zarządu Multikina S.A. Pawła Śwista na docenienie zasługuje "fakt, że pomimo znaczącego rozszerzenia wprowadzanych obecnie obostrzeń, rząd umożliwił kontynuację działania kin w całej Polsce".

"W naszym odczuciu to słuszna decyzja, ponieważ na świecie od miesięcy prowadzone są badania, które potwierdzają, że kina, choć są pomieszczeniami zamkniętymi, stanowią najniższy stopień zagrożenia pod względem rozprzestrzeniania koronawirusa"

- powiedział, cytowany w komunikacie.

Świst zapewnił także, że pracownicy "każdego dnia dokładają wszelkich starań", aby kina były bezpieczne "dzięki przygotowanemu zapleczu sanitarnemu".

"Kino jest miejscem bezpieczniejszym niż inne podobne miejsca spędzania wolnego czasu, ponieważ na salach miejsca alokowane są przez system biletowy, który automatycznie narzuca odpowiedni odstęp, a widzowie podczas seansu siedzą tyłem do siebie i nie prowadzą rozmów oraz mają obowiązek zakrywania nosa i ust"

- zwrócił uwagę.

Dodał, że z badań monachijskich naukowców "wynika, że zachowanie bezpiecznej odległości oraz właściwej cyrkulacji powietrza na sali teatralnej – analogicznej do sali kinowej – sprawia, że osobom siedzącym na widowni zakażenie się wirusem nie zagraża".

Badanie przeprowadziła firma badawcza YourCX na zlecenie Multikina metodą anonimowego mailowego badania ankietowego.

Od soboty 24 października cała Polska znajduje się w tzw. czerwonej strefie zagrożenia koronawirusem. W kinach obowiązują limity - mogą udostępniać widzom maksymalnie 25 proc. miejsc. Widzowie i pracownicy mają obowiązek zasłaniania nosa i ust.