Kacper Płażyński o skandalicznej wypowiedzi Dulkiewicz: „Nie jestem w stanie tego pojąć”

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w niemieckim radiu porównywała obecną Polskę do III Rzeszy, a także twierdziła, iż jej matka uważa, że obecnie w naszym kraju jest "gorzej niż za komuny". - To skandal - uważa poseł Kacper Płażyński, który dziś zorganizował konferencję prasową w tej sprawie. Zaprosił na nią opozycjonistów z czasów PRL.

Kacper Płażyński
Fotomag/Gazeta Polska

Skandaliczna wypowiedź Dulkiewicz

Kilka dni temu niemieckie radio Deutschlandfunk wyemitowało reportaż dotyczący Gdańska. W audycji tej wypowiedziała się m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która oceniła, że wolność w Polsce "jest zabierana po kawałku, to jest przerażające - przecież tak było w III Rzeszy". Mówiła też, że jej mama często płacze, twierdząc, że obecnie jest "gorzej niż za komuny". Ta skandaliczna wypowiedź spotkała się z ostrą krytyką. 

Do sprawy odniósł się też poseł Kacper Płażyński. Zorganizował konferencję prasową na placu przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Na spotkanie zaprosił dwóch byłych opozycjonistów - Czesława Nowaka i Krzysztofa Sosnowskiego, którzy w czasach PRL-u byli represjonowani i siedzieli w więzieniach.

- Odnośnie porównywania dzisiejszej wolnej Polski do czasów III Rzeszy i do czasów komuny, takie słowa w moim przekonaniu, jak rozmawiam z mieszkańcami Gdańska, nigdy nie miały prawa paść. Jak można porównywać dzisiejszą Polskę do czasów, kiedy miliony Polaków ginęły za to, żeby Polska była wolna, żebyśmy mogli żyć w wolnej, demokratycznej Polsce. Nie jestem w stanie tego pojąć

- mówił Kacper Płażyński.

Dodał, że nie wie, "skąd tyle nienawiści" ze strony Dulkiewicz do państwa polskiego.

- Jeżeli pani prezydent nie zna historii naszego kraju, jeśli chce publicznie opowiadać takie kłamstwa, to myślę, że najlepszym sposobem żeby dać temu odpór, to przekazać głos świadkom historii - ludziom którzy pamiętają czasy wojny i komuny. Z narażeniem własnego życia walczyli, żeby Polska była państwem niepodległym

- mówił poseł PiS.

"Nie wolno obrażać Polski"

Czesław Nowak powiedział, że to nie pierwsza taka wypowiedź prezydent Gdańska wobec polskiego rządu wybranego w wolnych wyborach. "Wracanie do Wolnego Miasta Gdańska i gloryfikowanie go jest skandalem. Jest uderzeniem w twarz ludzi, którzy tu mieszkali i cierpieli. Przed wojną i po wojnie, bo byli szykanowani. Gloryfikowanie tamtego Gdańska jest po prostu przestępstwem" - mówił Nowak.

Nowak wspominał, że pamięta czasy wojny i PRL-u. Przypomniał, że za czasów PRL spędził 4,5 roku w więzieniu. "Nie wolno obrażać Polski i tego rządu" - dodał Nowak.

"Komu służą takie zdania?"

Poseł Płażyński pytał, jaki cel ma prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w tym, "żeby chodzić do niemieckich mediów i opowiadać o tym, że w Polsce szerzy się ksenofobia, antysemityzm, nacjonalizm, a rząd polski jest (...) straszny i tu wszyscy są represjonowani".

- Że jest gorzej niż w PRL-u, czy tak jak za III Rzeszy. Zastanawiam się, komu służą takie zdania. Zastanawiam się, jaki cel jest prezydenta polskiego miasta w wypowiadaniu takich słów. Nie znajduję żadnego sensu, czy wyjaśnienia w tym, w jaki sposób to, co pani prezydent miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewcz opowiada, miałoby pomóc nam, mieszkańcom Gdańska, albo generalnie Polakom

 - mówił poseł PiS.

Płażyński dodał, że wszyscy wiedzą w jakiej Polsce żyją.

- To że dzisiaj prezentujemy takie poglądy, to że pani prezydent Dulkiewcz ma konferencję prasową, na której prezentuje swoje poglądy, świadczy o tym, że Polska jest wolnym krajem, gdzie nikt nie trafia do więzienia za to, co myśli, co uważa. Pani prezydent Dulkiewcz mówi w zagranicznych mediach zupełnie odwrotnie. To jest skandal

- oświadczył Płażyński.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Kacper Płażyński #Aleksandra Dulkiewicz

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo