Wyszkowski o przyznaniu świadczeń b. opozycjonistom: piękny gest sprawiedliwości dziejowej

To piękny gest sprawiedliwości dziejowej - powiedział współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża Krzysztof Wyszkowski o projekcie ustawy przyznającej świadczenie wyrównawcze działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym z powodów politycznych.

Krzysztof Wyszkowski
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Specjalne świadczenie wyrównawcze to główna zmiana wprowadzona do przyjętego przez rząd projektu ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM).

"Z mojej perspektywy to bardzo cenne, bo przez wiele lat nie mogłem znaleźć pracy i w związku z tym mam niską emeryturę"

– podkreślił 73-letni dawny działacz WZZ.

Zdaniem KPRM, zmiany do ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw przyjęte przez rząd to "rozwiązanie, które będzie częściowo rekompensowało ekonomiczne skutki, których te osoby doznały w okresie PRL". "Nowe przepisy zawarte w projekcie dotyczą specjalnego świadczenia wyrównawczego dla osób walczących o niepodległość i suwerenność Polski w latach 1956–1989" - czytamy.

"Jesteśmy właściwie ostatni w kolejce, bo emerytury regularne w ciągu ostatnich lat rosły, a nasze środowisko nie otrzymywało żadnej rekompensaty za swoją walkę. W absolutnej większości są to już ludzie nawet bardzo wiekowi. Po tym jak odebrano wysokie emerytury naszym prześladowcom, nieduże czy symboliczne podwyższenie emerytur ubogim ludziom walczącym niegdyś o wolność i demokrację, to gest ze strony rządu, który należy bardzo docenić"

- zaznaczył Wyszkowski.

W komunikacie KPRM poinformowano, że dodatkowe świadczenie będzie przysługiwało "wszystkim osobom, które mają potwierdzony status działacza opozycji lub osoby represjonowanej z powodów politycznych i których emerytura lub renta wynosi mniej niż 2400 zł". "Obecnie żyje kilkanaście tysięcy osób, którym Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdził taki status. Z tego kilka tysięcy osób ma emeryturę poniżej 2400 zł" - podano.

KPRM przekazała, że projekt przewiduje również ulgi na zakup biletów komunikacji miejskiej czy PKP. "Osoby z potwierdzonym statusem działacza opozycji lub osoby represjonowanej zapłacą 50 proc. mniej za przejazdy środkami komunikacji miejskiej. Natomiast 51 proc. ulga będzie przysługiwała na przejazdy autobusami i pociągami relacji międzymiastowej" - poinformowała.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#działacze opozycji #emerytura #Krzysztof Wyszkowski

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo