Nie byliśmy wtedy sami

  

Polski Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę z okazji 100. rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami, oddając hołd bohaterom. To bardzo dobrze, że przy ostrych podziałach polityczno-społecznych łączy nas właśnie to – duma ze zwycięstwa nad bolszewikami. Bardzo dobrze, że w tej uchwale oddano również hołd Ukraińcom, Białorusinom, Rosjanom, Amerykanom, Belgom, Łotyszom, Estończykom, Finom, Węgrom i francuskim doradcom walczącym po polskiej stronie.

Owszem, w ogarniętej komunistyczną gorączką Europie Zachodniej niektórzy, m.in. niemieccy komuniści, robili wszystko, by utrudnić Polsce walkę. Jednak zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej było wielu takich, którzy wiedzieli, czym tak naprawdę jest komunizm i że stawianie mu oporu to wspólna sprawa. Na pomoc Polsce rzuciły się tysiące ochotników, nawet Rosjanie, a także przedstawiciele Francji, która wówczas akurat zachowała się racjonalnie, rozpoznając zagrożenie, jakie sowiecka Rosja niosła dla całej Europy. W 1920 r., inaczej niż w wielu dramatycznych momentach naszej historii, nie byliśmy sami. I również dzięki temu możliwe było to wielkie zwycięstwo.

 


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts