Apel polskiego biskupa ws. Hagii Sophii. Flagi kościelne opuszczone do połowy masztu

Biskup płocki Piotr Libera zwrócił się do kapłanów, aby w dniu oficjalnej inauguracji meczetu w Hagii Sophii w Stambule (Turcja), czyli w piątek 24 lipca, we wszystkich kościołach diecezji zabiły dzwony na znak żałoby, a kościelne flagi zostały opuszczone do połowy masztów. Podobną inicjatywę podjęto również w Stanach Zjednoczonych, gdzie tamtejszy episkopat zaapelował, by piątek stał się dniem żałobnej modlitwy.

pixabay.com/smuldur

Ordynariusz diecezji płockiej podkreślił m.in., że przemianowaniem na meczet historycznej chrześcijańskiej świątyni zasmucony jest papież Franciszek, a biskupi katoliccy i prawosławni w USA ogłosili 24 lipca "ekumenicznym dniem żałoby i modlitwy za Hagię Sophię", wzywając wszystkie Kościoły chrześcijańskie do bicia tego dnia w dzwony i do obniżenia flag do połowy masztów.

Dlatego też biskup płocki zaapelował do kapłanów tej diecezji.

"Proszę Was, Bracia, aby na znak solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie, w piątek 24 lipca, zabiły dzwony o godz. 15.00 we wszystkich świątyniach naszej płockiej diecezji, zaś kościelne flagi – maryjna: biało-niebieska i watykańska: żółto-biała, tam, gdzie to możliwe – niech zostaną opuszczone do połowy masztów".

Podobną inicjatywę podjęto w Stanach Zjednoczonych. Episkopat USA przyłączył się do pomysłu amerykańskich diecezji Greckiego Kościoła Prawosławnego, które zaapelowały, by 24 lipca modlić się w intencji Hagia Sophia, aby „ponownie stała się ona miejscem modlitwy i refleksji dla wszystkich narodów”.

Zdaniem prawosławnych hierarchów decyzja tureckich władz jest pogwałceniem wszelkich standardów religijnej harmonii i wzajemnego szacunku. Wezwali wszystkie Kościoły chrześcijańskie do bicia tego dnia w dzwony na znak żałoby oraz do obniżenia flag do połowy masztów.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podpisał 10 lipca dekret, który formalnie czyni z Hagii Sophii meczet. Wcześniej sąd unieważnił decyzję tureckiego rządu z 1934 r. o przekształceniu meczetu w muzeum. Spotkało się to z krytyką i obawami o dalsze losy chrześcijańskiego dziedzictwa w Turcji, wyrażanymi m.in. przez papieża Franciszka, sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo i rząd Grecji.

Zbudowana w VI w. Hagia Sophia jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Stambułu. Chrześcijańskie mozaiki wewnątrz świątyni będą na czas muzułmańskich modlitw zakrywane zasłonami – zapowiedział kilka dni temu rzecznik prasowy prezydenta Turcji Ibrahim Kalin. Podkreślił, że celem jest zachowanie wszystkich fresków, ikon i zabytkowej architektury budynku, a ozdoby z epoki bizantyjskiej będą eksponowane poza czasem muzułmańskich modlitw.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, KAI/vaticanews.va

#Hagia Sophia

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo