Zagrają utwory min. Jana Sebastiana Bacha, Nicolasa de Grigny, Antoniego Correa Braga czy Edaurda Torresa.

"XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej 'Organy Archikatedry' powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Zaliczany jest do najważniejszych festiwali organowych w Europie. W tym roku potrwa do 20 września"

- podano w informacji przekazanej PAP.

Koncerty rozpoczęły się 5 lipca i potrwają do 20 września. W każdą niedzielę o godz. 16 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela będzie można usłyszeć organistów-wirtuozów z całego świata. Zagrają m.in.: Przemysław Kapituła, Piotr Rachoń, Ignacio Ribas Taléns z Hiszpanii, Donato Giupponi i Fabio Ciofini z Włoch, Hans Ole Thers z Danii, czy Stefan Kagl z Niemiec.

Podczas koncertu 13 września zostanie w tym roku wręczona nagroda Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (dawniej nagroda Prymasa Polski) "Srebrna Piszczałka", przyznawana za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce.

"W ubiegłych latach była ona przyznawana podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej, który w tym roku nie odbędzie się m.in. z powodu wycofanie się miasta st. Warszawy (po 29 latach współpracy) ze współfinansowania przedsięwzięcia. Pierwszym laureatem nagrody 'Srebrna Piszczałaka' był prof. Stefan Stuligrosz w 2000 r."

- zauważa rzecznik festiwalu Michał Guzek.

Koncerty odbywają się w archikatedrze warszawskiej, która jak stwierdzono "jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski".

"Na chórze kościoła, firma niemiecka – Eule zbudowała w 1987 r. mechaniczne organy. Ten wielki 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentację muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej 'ekstraklasy koncertowej'"

- zaznaczono.

W ramach Międzynarodowego Festiwal Muzyki Organowej "Organy Archikatedry" w ubiegłych latach występowali organiści najważniejszych katedr europejskich, profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wielkie indywidualności, oraz improwizatorzy prezentujący zaproponowany przez siebie repertuar. W gronie polskich organistów byli m.in.: Przemysła Kapituła i Jerzy Erdman, którzy eksponowali twórczość polskich kompozytorów: Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego.