Kto został doradcą Trzaskowskiego? Gen. Piotr P., który ma zarzuty dotyczące kontaktów z FSB!

Dzisiaj kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, Rafała Trzaskowskiego, zaprezentował zespół ds. bezpieczeństwa i obrony Polski. Znalazł się w nim m.in. były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Piotr P., wokół którego w przeszłości pojawiło się wiele kontrowersji. Ponadto, na Piotrze P. ciążą prokuratorskie zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych jako funkcjonariusza SKW oddelegowanego do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO oraz zarzuty kontaktów z przedstawicielami FSB.

fot. arch. GPC/Twitter.com

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta zaprezentował dzisiaj swój zespół doradców ds. bezpieczeństwa i obrony Polski. Znaleźli się w nim emerytowani generałowie, a wśród nich Piotr P., były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, który jest oskarżony o niedopełnienie obowiązków służbowych jako funkcjonariusz SKW oddelegowany do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO.

Z informacji przekazanych przez prokuraturę wynika, że zarzuty dotyczą przechowywania dokumentów zawierających klauzule zastrzeżone, tajne i ściśle tajne z naruszeniem przepisów o ochronie informacji niejawnych oraz usunięcia kilku dokumentów z zasobu dokumentów niejawnych SKW, którymi nie miał prawa wyłącznie rozporządzać.

Po skierowaniu w grudniu 2017 r. przez prokuraturę aktu oskarżenia w sprawie Piotra P. oraz Krzysztofa D, byłego szefa CEK NATO, warszawski sąd okręgowy postanowił jednak o umorzeniu postępowania. Prokuratura odwołała się od tej decyzji. W konsekwencji Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił postanowienie sądu niższej instancji.

Wobec byłych szefów SKW, w tym Piotra P., prowadzone jest też inne postępowanie. W październiku 2016 r. wydział spraw wojskowych prokuratury postawił im zarzuty przekroczenia uprawnień w związku z funkcjonowaniem SKW, m.in. o podjęcie współpracy ze służbą obcego państwa bez wymaganej zgody premiera.

Jednak w grudniu 2017 r. prokuratura prowadząca śledztwo zmieniła zarzuty. Ze względu na dobro postępowania śledczy nie informowali o szczegółach zarzutów. Ówczesny szef MON Antoni Macierewicz mówił wówczas, że wobec gen. Piotra P. prowadzone jest śledztwo i stawiane są mu zarzuty w związku z nielegalnym współdziałaniem z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Według adwokata P. mec. Antoniego Kani-Sieniawskiego zarzuty w tym śledztwie dotyczą kontaktów z przedstawicielami FSB.

Trzaskowski, w obecności Piotra P., zapowiedział dzisiaj na konferencji prasowej, że gdy zostanie prezydentem, wystąpi do Sejmu o postawienie przed Trybunałem Stanu Antoniego Macierewicza, byłego szefa MON.

Piotr P. "zasłynął" w mediach również swoją fotografią w czapce marynarskiej z krążownika "Aurora". Zdjęcie wykonano prawdopodobnie we wrześniu 2013 r., kiedy oficerowie SKW zwiedziali krążownik podczas wyjazdu z Petersburga. "Słynna" czapka trafiła w 2018 r na aukcję WOŚP.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Rafał Trzaskowski #Piotr P.

rn
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo