Jaka będzie rosyjska „nowa normalność”?

  

W Polsce i innych krajach trwa debata o tym, jak wyglądać będzie „nowa normalność” po pandemii koronawirusa. W Rosji jednak jakoś się o tym nie mówi. Może dlatego, że kraj znajduje się teraz w środku walki z zarazą i nikt do tego nie ma głowy. Są jednak przesłanki wskazujące na to, że również Rosja nie będzie taka jak dawniej.

Prezydent Władimir Putin na czas pandemii oddał dużo uprawnień obwodom, republikom i innym częściom składowym państwa. I na ten czas Rosja stała się faktyczną, a nie teoretyczną federacją. Dochodzi nawet do tego, że władze lokalne zamykają się na inne części kraju. Na twarz rosyjskiej walki z koronawirusem wyrasta mer Moskwy Siergiej Sobianin, a Władimir Putin w zasadzie schował się w swojej podmoskiewskiej rezydencji. Gdy zaraza minie, nie będzie pewności, czy będzie tak łatwo powrócić Kremlowi do dawnej centralizacji. Im dłużej to będzie trwało, tym bardziej miejscowi urzędnicy, ale i społeczności przyzwyczają się do podejmowania decyzji za siebie. Nie twierdzę, że Federacja Rosyjska może się rozpaść, ale prawdopodobnie i w tym państwie zajdą duże zmiany.


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts