Obywatelskie (nie)posłuszeństwo

  

„Idziemy pobiegać do lasu, a wy nas łapcie, matoły” – napisał na Twitterze dziennikarz Kamil Durczok, co w obliczu obowiązującego zakazu wejścia na teren lasów, parków, bulwarów itp. jest jawnym nawoływaniem do łamania prawa.

Można dyskutować nad sensownością zakazu leśnych spacerów, ale dopóki on obowiązuje, należy się mu podporządkować. Dziennikarz epatuje przy tym językiem pogardy i lekceważenia wobec tych, którzy pilnują przestrzegania zasad kwarantanny. Durczok wpisuje się w postawę, która jest charakterystyczna dla części ludzi, niezależnie od wieku i pozycji społecznej, w myśl której nie muszę się podporządkować nakazom, jestem ponad prawem, wolno mi więcej. Ale przecież nie chodzi tylko o aspekt prawny czy językowy, ale poczucie odpowiedzialności i zdrowy rozsądek w czasie, kiedy epidemia zmierza ku szczytowi. Trudno oszacować skalę szkód, które może wyrządzić głos zuchwałego nieposłuszeństwa, kiedy inni zaciskają zęby i pilnują przestrzegania zaleceń, nie dla własnej przyjemności, ale dla dobra wspólnego.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts