Z OSTATNIEJ CHWILI

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę do Kijowa. Złożył kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu • • •

Zbrodnia katyńska: Polacy jednoznacznie ocenili postawę Rosji

78 proc. Polaków uważa, że Rosja nie zrobiła wystarczająco dużo, aby wyjaśnić okoliczności zbrodni katyńskiej i dalej obciąża to stosunki między naszymi krajami - wynika z sondażu CBOS. Odmiennego zdania było zaledwie 9 proc. ankietowanych.

Photo : unknownUploaded by Andros64 / Public domain

CBOS podkreśla, że zbrodnia katyńska jest w mniejszym lub większym stopniu znana niemal wszystkim Polakom (97 proc.), a w pamięci zbiorowej sprawstwo przypisywane jest głównie Rosjanom.

"W odczuciu znacznej większości badanych strona rosyjska nie zrobiła wystarczająco dużo, by wyjaśnić okoliczności tej zbrodni i w dalszym ciągu obciąża to stosunki między naszymi krajami"

- czytamy w sondażu.

CBOS zadał respondentom dwa pytania. Pierwsze z nich brzmiało: "Czy pana(i) zdaniem Rosja zrobiła już wystarczająco dużo w celu wyjaśnienia okoliczności zbrodni katyńskiej w 1940 roku, czy nie?".

33 proc. ankietowanych odpowiedziało, że "zdecydowanie nie", a 45 proc., że "raczej nie". Odmiennego zdania było w sumie 9 proc. ankietowanych; 2 proc. z nich odpowiedziało, że "zdecydowanie tak", a 7 proc. – "raczej tak". 13 proc. badanych odpowiedziało – "trudno powiedzieć".

Drugie pytanie zadane przez CBOS brzmiało: "Czy w pana(i) ocenie zbrodnia w Katyniu w 1940 r. ciągle obciąża współczesne stosunki polsko-rosyjskie, czy też obecnie nie ma już większego znaczenia dla tych stosunków?".

Z danych z marca 2020 r. wynika, że 27 proc. respondentów odpowiedziało na to pytanie – "zdecydowanie obciąża", 49 proc. – "raczej obciąża", 14 proc. – "raczej nie ma znaczenia", 2 proc. – "zdecydowanie nie ma znaczenia", a 8 proc. powiedziało – "trudno powiedzieć".

"Prezentowane dane pochodzą z badań "Aktualne problemy i wydarzenia", zrealizowanych w latach 2008-2020 – podkreśla CBOS.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#zbrodnia katyńska

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo