- Dwa respiratory typu Lira2 trafiły w poniedziałek do szpitala im. Barlickiego w Łodzi. Kolejny respirator, tym razem typu Monsoon, zostanie dostarczony we wtorek do szpitala jednoimiennego w Zgierzu. Kwota zebrana podczas zbiórki funduszy zainicjowanej przez abp. Grzegorza Rysia w środę przekroczyła już 960 tys. zł. W porozumieniu z kurią Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi będzie kupować sprzęt i środki ochrony osobistej dla pracowników szpitali w Łódzkiem - poinformowała rzeczniczka Okręgowej Izby Lekarskiej (OIL) w Łodzi Justyna Kowalewska.

W ubiegłym tygodniu prezes łódzkiego samorządu lekarzy dr Paweł Czekalski wystosował list do metropolity łódzkiego o pomoc w zakupie dwóch respiratorów dla szpitala im. Barlickiego w Łodzi. Arcybiskup Ryś od razu przekazał OIL równowartość dwóch respiratorów - koszt jednego takiego urządzenia to 91 tys. zł. Podczas modlitwy nadawanej online z kaplicy metropolity poprosił również wiernych o wsparcie zbiórki publicznej na zakup sprzętu dla łódzkich szpitali.

Do tej pory na konto OIL wpłynęło już ponad 960 tys. zł. Jak przekazał PAP dr Czekalski, dzięki zebranej kwocie do szpitali trafi zarówno sprzęt, jak i środki ochrony osobistej dla lekarzy i personelu medycznego.

- Musimy dbać o wszystkich, bo jeśli ktokolwiek z nas się zarazi, system będzie kulał, a przecież i tak jest bardzo mało zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek czy ratowników. Kolejny zakup, który zostanie zrealizowany jeszcze w tym tygodniu, to monitor z kapnografem (urządzenie mierzące poziom dwutlenku węgla), który również trafi do szpitala w Zgierzu jako uzupełnienie kupionego już respiratora

- podkreślił.

Szef łódzkiego samorządu lekarzy oraz arcybiskup Ryś podziękowali darczyńcom w niedzielę podczas transmitowanej z kaplicy łódzkich biskupów mszy świętej.

- Jesteście wspaniałymi ludźmi i to się przekłada na bardzo realne dobro. Nie ustawajmy w tym, bo potrzeb jest nie mniej, tylko będzie coraz więcej

 - mówił do wiernych metropolita łódzki.

Numer konta, na które można wpłacać darowizny, można znaleźć na stronie internetowej Archidiecezji Łódzkiej oraz OIL.