Dotacja z ministerstwa kultury pomoże w renowacji unikalnych samolotów z muzeum

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przeprowadzi kompleksową renowację trzech kolejnych statków powietrznych ze swojej kolekcji - samolotu myśliwskiego MIG 19 PM oraz śmigłowców SM-1 i BŻ-1 GIL. Będzie to możliwe dzięki dotacji z resortu kultury.

Zygmunt Put Zetpe0202 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Jak poinformowała w środę Ewa Cuber-Strutyńska, kierownik Działu Inwentaryzacji Muzealiów MLP, prace zostaną przeprowadzone w ciągu najbliższych dwóch lat. „Będą to jak zwykle kompleksowe renowacje, obejmujące zarówno powłokę zewnętrzną, jak i wnętrza kabin” - wyjaśniła.

Dzięki przyznanemu dofinansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie Działań Muzealnych jeszcze w tym roku wyremontowane zostaną dwa śmigłowce - SM-1 i BŻ-1 GIL. Dla zwiedzających zostaną one udostępnione w grudniu tego roku. Łączny koszt prac szacowany jest na około 86 tys. złotych.

Dłużej, bo dwa lata, będą trwały prace związane z przywracaniem świetności samolotu myśliwskiego MIG 19 PM. Maszyna zostanie zaprezentowana po remoncie w grudniu 2021 roku. Całkowity koszt prac oszacowano na około 190 tys. zł. Większość pieniędzy pochodzi z dotacji MKiDN, reszta – ze środków własnych krakowskiego muzeum.

Przedstawicielka placówki przypomniała, że w poprzednich latach dzięki wsparciu finansowemu resortu kultury udało się przeprowadzić kompleksową renowację kilku samolotów: Jak-11, Jak-17 UTI, Jak-23, LWD Zuch 2, LWD Żuraw, MD-12F i jednego śmigłowca: SM-2. Wszystkie odnowione eksponaty można oglądać na ekspozycji stałej MLP.

Powstałe w 1963 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Jest jednym z największych europejskich muzeów tego rodzaju. Zbiory liczą ponad 200 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe. W muzeum jest też zbiór książek o lotnictwie, ponad 20 tys. zdjęć oraz kolekcja orderów i odznaczeń licząca ponad 2 tys. eksponatów.

Krakowskie muzeum mieści się w wyjątkowym historycznie miejscu: zajmuje fragmenty dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych lotnisk w Europie. Już w 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austro-węgierskiej, a po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą niepodległej Polski. Odbudowane po II wojnie światowej funkcjonowało do 1963 r.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Kraków #Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie #Muzeum Lotnictwa Polskiego #Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego #samoloty #dotacja

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo