Kluby "GP" są dyskryminowane?

  

Elbląski Klub "Gazety Polskiej" im. Lecha Kaczyńskiego wziął udział w uroczystościach upamiętnienia zamordowanych w Fiszewie powstańców listopadowych, którzy w 1832 r. w obawie przed represjami uciekli z zaboru rosyjskiego i zamierzali przedostać się do Francji. Nie obyło się bez skandalu. 

21 stycznia 1832 r. powstańcy listopadowi, którzy w obawie przed represjami uciekli z zaboru rosyjskiego i zamierzali przedostać się do Francji, zostali zaatakowani w Fiszewie przez Prusaków. Ośmiu żołnierzy zginęło na miejscu, wielu zostało rannych.

Zabici powstańcy zostali pochowani w zbiorowej mogile w tej miejscowości, natomiast wokół grobu posadzono osiem lip.

W uroczystościach upamiętniających to wydarzenie wziął udział elbląski Klub "Gazety Polskiej" im. Lecha Kaczyńskiego. Jak relacjonuje przewodniczący klubu Bugi Tadrowski, nie obyło się jednak bez skandalu.

Po przyjeździe do Fiszewa, kiedy wyciągnęliśmy baner, organizatorowi - prezesowi Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Elblągu Leszkowi Marcinkowskiemu - nie spodobała się treść na banerze i wizerunek Lecha Kaczyńskiego. Nakazał zwinąć baner określając, że to nie wiec polityczny

- mówi. 

Jesteśmy patriotami pragnący uczcić pomordowanych powstańców listopadowych i mamy obowiązek reprezentować nasz Klub godnie. Czcimy pamięć na wszystkich uroczystościach państwowych i nie tylko

- dodaje.

Nie chcąc psuć uroczystości, baner zwinęliśmy i złożyliśmy kwiaty pod obeliskiem. Już po uroczystości zrobiło się głośno z tego powodu. Protestujemy, bo nie może tak być, że Kluby "Gazety Polskiej" będą dyskryminowane

- podkreśla.

O masakrze w Fiszewie wspominał Adam Mickiewicz w "Księgach narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Irlandia: rekordowy wzrost zakażeń

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/OrnaW

  

Kolejne 28 osób zmarło w Irlandii z powodu koronawirusa, zwiększając łączną liczbę zgonów do 263; zanotowano też największy od początku epidemii dobowy wzrost nowych zakażeń - poinformowało w czwartek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju.

Tylko raz do tej pory zdarzyła się większa liczba zgonów - we wtorek informowano o 36 zmarłych osobach. Jeśli chodzi o zakażenia, to w ciągu ostatniej doby wykryto ich 500 i jest to zdecydowanie najwyższa liczba - to tej pory rekordowym wzrostem było 424 pod koniec zeszłego tygodnia. W efekcie liczba potwierdzonych przypadków w Irlandii osiągnęła 6574.

Czwartkowy bilans powoduje, że tym bardziej nie należy się spodziewać, by w piątek miała zostać podjęta decyzja o złagodzeniu restrykcji, wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii. Restrykcje - m.in. zakaz wychodzenia z domów poza ściśle określonymi wyjątkami, zakaz korzystania z transportu publicznego poza osobami wykonującymi kluczowe zawody i zamknięcie niemal wszystkich sklepów - zostały początkowo wprowadzone do 12 kwietnia, czyli najbliższej niedzieli włącznie.

Jednak zarówno naczelny lekarz kraju Tony Holohan, jak i minister zdrowia Simon Harris w ciągu ostatnich dwóch dni jednoznacznie sugerowali, że nie należy się na razie spodziewać złagodzenia restrykcji, gdyż wprawdzie jest poprawa sytuacji, ale musi ona być bardziej znacząca. Harris nawet powiedział w czwartek rano, iż spodziewa się ich przedłużenia o kilka tygodni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts