Święto jazzu w Bielsku. W poniedziałek rusza 22. Bielska Zadymka Jazzowa

Lotos Jazz Festival – 22. Bielska Zadymka Jazzowa, jedno z ważniejszych krajowych wydarzeń tego gatunku muzyki, rusza w poniedziałek w Bielsku-Białej. Gwiazdami inauguracyjnego wieczoru będą saksofonistki: Lakecia Benjamin oraz debiutantka Marta Wajdzik.

W poniedziałek rusza 22. Bielska Zadymka Jazzowa
pixabay

Dyrektor festiwalu Jerzy Batycki poinformował, że 18-letnia Wajdzik zaprezentuje materiał ze swojej pierwszej płyty - „My Planet”, która ukazała się tuż przed Zadymką. Amerykańska saksofonistka Lakecia Benjamin po raz pierwszy w Europie zaprezentuje zaś płytę „Pursuance/The Music of the Coltranes”.

Przed koncertem inauguracyjnym organizatorzy zaplanowali finał konkursu dla młodych zespołów, który towarzyszy Zadymce. Przed jury z Janem Ptaszynem Wróblewskim na czele wystąpią trzy formacje wyłonione spośród 26 pretendentów: Krzysztof Baranowski Trio, Jan Kantner Quartet oraz Michalska-Jarzmik Quintet. Zwycięzcy wystąpią przez festiwalową publicznością we wtorek podczas Gali Polskiego Jazzu. Gwiazdą wieczoru będzie wówczas Krzesimir Dębski.

Impreza potrwa do niedzieli. Jej centralną postacią będzie Ron Carter, amerykański kontrabasista i kompozytor, laureat nagród Grammy i NEA Jazz Masters Award.

Podczas niemal tygodniowego pobytu spotka się m.in. ze studentami i adeptami gry na kontrabasie podczas specjalnych warsztatów mistrzowskich, z polskimi muzykami przy okazji prób do koncertu z Big Bandem i wreszcie z publicznością podczas dwóch koncertów - w Bielskim Centrum Kultury i w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

– podał Batycki.

Carter występował już na bielskim festiwalu w 2009 r. Odebrał wówczas statuetkę „Anioła Jazzu”, którym twórcy Bielskiej Zadymki Jazzowej honorują wybitne indywidualności tego gatunku muzyki.

Podczas tegorocznej Zadymki „Anioła Jazzu” otrzymają skrzypek Krzesimir Dębski, amerykański saksofonista Kenny Garrett i francuski multiinstrumentalista Richard Galliano. Każdy z muzyków odbierze laur osobiście, a następnie wystąpi przez festiwalową publicznością.

Zadymkowe koncerty odbędą się w różnych miejscach. Tradycyjnie jazz zagości w schronisku górskim na Szyndzielni i w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu. W górach, 1001 m npm, wystąpi zespół Mitch & Mitch, którego trzon stanowią muzycy z warszawskiej sceny alternatywnej, uprawiający rock alternatywny, jazz, country i pop. Z kolei w kopalni, 320 m pod ziemią, miłośnicy jazzu usłyszą septet jazzowy z Wrocławia – EABS. Ich debiutancka płyta „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” z 2017 r. okazała się rewelacją wydawniczą na polskim jazzowym rynku.

W niedzielnym finale Zadymki w sali koncertowej NOSPR w Katowicach wystąpią Ron Carter oraz Richard Galliano, który będzie świętował 50-lecie kariery.

Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa to jedno z ważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. W tym roku wystąpią m.in. także: Evgeny Pobozhiy, Till Broenner, Dieter Ilg, Dhafer Youssef oraz Grzegorz Kapołka.

W przeszłości na Zadymce grali m.in.: Wayne Shorter, Hank Jones, Charlie Haden, Joe Lovano, Dave Doulgas, Terence Blanchard, Roy Hargrove, Pat Metheny, David Murray, John Patitucci, Brian Blade, Ahmad Jamal i Benny Golson.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Bielska Zadymka Jazzowa #Lotos Jazz Festival #jazz

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo