Tuvalu - najrzadziej odwiedzane państwo świata

Terminal lotniska na Funafuti / lirneasia; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0

  

Według Światowej Organizacji Turystycznej przy ONZ, Tuvalu jest najrzadziej odwiedzanym miejscem na świecie. Wyspy nie leżą na trasie regularnych międzynarodowych połączeń lotniczych. Kraj nie inwestuje w turystykę choć są tu rewelacyjne warunki do nurkowania i piękne, puste plaże, rafy koralowe i laguny.

Tuvalu jest położone na Oceanie Spokojnym w zachodniej Polinezji na północ od Fidżi, tworzy archipelag  Wysp Lagunowych, obejmuje on 6 atoli i 3 wyspy. Powierzchnia państwa wynosi jedynie 26 km kw.

Wyspy zostały zasiedlone w V wieku n.e. Po raz pierwszy odkryte przez Europejczyków w XVI w. W latach 1942–1943 okupowane przez Japonię, potem zajęte przez wojska USA. W 1975 Wyspy wydzieliły się jako samodzielna kolonia ogłosiły swą niezależność od Wielkiej Brytanii i zmieniły nazwę z Ellice na Tuvalu. 

Wyspy są płaskie – żadna nie przekracza wysokości 5 m n.p.m.  W rezultacie ocieplania się klimatu i związanego z tym podniesienia się poziomu oceanu, Tuvalu może w znacznej części znaleźć się pod wodą. Według badań ONZ ma to nastąpić do 2050. Klimat jest tropikalny, z racji położenia tuż pod równikiem. Średnia temperatura roczna od +27 do +30 °C. Od listopada do kwietnia częste huragany tropikalne, zazwyczaj słabe. Na wyspach brakuje rzek i wody pitnej, która musi być zbierana w zbiornikach z deszczu. 

Tuvalu nie posiada prawie żadnych bogactw naturalnych. Gospodarka opiera się na rolnictwie i rybołówstwie. Turystyka słabo rozwinięta; w 2010 roku Tuvalu odwiedziło 1684 przyjezdnych, w tym większość w celach nieturystycznych. Głową państwa formalnie jest monarcha brytyjski, obecnie królowa Elżbieta II. Jej przedstawicielem na wyspach jest gubernator generalny. Stolicą jest Vaiaku na wyspie Fongafale w atolu Funafuti. Władzą faktyczną jest jednoizbowy, 15-osobowy parlament . Nie ma partii politycznych. Według spisu z 2012 wyspy zamieszkiwały 10 782 osoby.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


10 żołnierzy rannych w wypadku pod Ostrołęką. Sprawcą kierowca samochodu osobowego

zdjęcie ilustracyjne / Jan Środa / Gazeta Polska

  

Wypadek wojskowej ciężarówki, w której jechali podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej oddelegowani do akcji "Odporna Wiosna" prowadzonej przez Wojska Obrony Terytorialnej, miał miejsce po zderzeniu, do którego doszło z winy kierowcy samochodu cywilnego - poinformował rzecznik WOT płk Marek Pietrzak. O wypadku informowaliśmy wcześniej na portalu Niezależna.pl

[polecam:https://niezalezna.pl/321283-zolnierze-ranni-w-wypadku]

W niedzielę w okolicach miejscowości Czarnowo i Ponikiew (woj. mazowieckie) nastąpiło zderzenie samochodu osobowego z ciężarówką wojskową. Płk Pietrzak poinformował, że do wypadku doszło z winy prowadzącego samochód cywilny, który brał udział w zderzeniu. Rzecznik powołał się przy tym na informację przekazana mu przez Żandarmerię Wojskową.

Dowództwo WOT wydało już komunikat, w którym potwierdziło, że wojskowa ciężarówka uczestniczącą w zderzeniu należała do tej formacji. Poinformowało też, że po wypadku 10 żołnierzy zostało hospitalizowanych w szpitalach w regionie.

Według informacji przekazanych przez płk. Pietrzaka, w samochodzie było 26 żołnierzy. Większość to podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej oddelegowani do walki z epidemią koronawirusa w ramach akcji "Odporna Wiosna" oraz towarzyszący im żołnierze WOT. Wszyscy uczestniczący w wypadku są obecnie pod obserwacją; 10 z nich jest hospitalizowanych w szpitalach w regionie, a dwóch poszkodowanych przetransportowano dwoma śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Warszawy. Według rzecznika WOT ich stan nie zagraża życiu.

Młodszy bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej informował, że w wypadku poszkodowane zostały 23 osoby. Według niego do wypadku doszło przed godziną 18.00 na dk 60 w powiecie ostrołęckim. Samochód wojskowy po zderzeniu z cywilnym wpadł do rowu.

Podróżowało nim 25 osób, samochodem osobowym trzy

– przekazał Kierzkowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts