Rozebrano pomnik wdzięczności Armii Czerwonej

Dzisiaj w Lesznie (woj. wielkopolskie) rozebrany został pomnik wdzięczności Armii Czerwonej. W jego miejscu prezydent miasta chciałby ustawić głaz upamiętniający 100-lecie powrotu Leszna w granice Rzeczypospolitej.

Zdjęcie ilustracyjne; Ratusz w Lesznie
By Mieczysaw - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21890400

Monument znajdował się u zbiegu ulic Starozamkowej i Lipowej, powstał tuż po zakończeniu II wojny światowej. Znajdowały się na nim dwie tablice z napisem w języku polskim i rosyjskim:

"Wieczna chwała Bohaterom poległym w walce o wolność i niepodległość Związku Radzieckiego i Polski!".

Lucyna Gbiorczyk z Urzędu Miasta Leszna powiedziała, że obowiązek rozbiórki pomnika nałożył na Leszno wojewoda. Dodała, że jego części zostaną na razie zmagazynowane na terenie Miejskiego Zakładu Zieleni w Lesznie.

W trakcie rozbiórki na miejscu był m.in. pracownik poznańskiego oddziału IPN. Dr Tomasz Ceglarz z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Poznaniu powiedział, iż niewykluczone, że elementy pomnika docelowo miałyby trafić do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku, na ekspozycję, której elementem mają być m.in. pomniki upamiętniające żołnierzy Armii Czerwonej.

W miejscu rozebranego pomnika prezydent miasta chciałby postawić głaz upamiętniający przypadającą w tym roku setną rocznicę powrotu Leszna w granice Rzeczypospolitej. Gbiorczyk podała, że prezydent przedstawił swoją propozycję miejskim radnym. To oni podejmą ostateczną decyzję w tej kwestii.

Pierwotnie przy monumencie byli pochowani rosyjscy żołnierze, którzy zginęli w walkach w okolicach miasta. Ich ciała ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Rawiczu. Obchody 100. rocznicy powrotu miasta do macierzy świętowano w Lesznie w ubiegłym miesiącu. Leszno włączono w granice kraju na mocy traktatu wersalskiego 17 stycznia 1920 roku.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo