70 lat temu zmarł George Orwell. Marksizm nie przeszkodził mu być uczciwym autorem

George Orwell / fot. Wikipedia/www.penguinbooksindia.com/en/content/george-orwell

  

70 lat temu zmarł Eric Arthur Blair, jeden z najpoczytniejszych i najbardziej wpływowych autorów XX w. Znamy go pod pseudonimem George Orwell, mówimy jego frazami, trochę lepiej rozumiemy współczesny świat, bo on prześwietlił go trzy czwarte wieku temu swoim błyskotliwym umysłem.

Mówimy, że coś jest „jak z Orwella”. On sam to autor zwrotów i pojęć odsłaniających fundamenty współczesnego nam nowego wspaniałego świata. Dwójmyślenie, zimna wojna, kultura popularna, równi i równiejsi, nowomowa, „Wielki Brat na ciebie patrzy”, policja myśli, myślozbrodnia – to jego własność intelektualna. Nieźle jak na 47 lat życia.

Kiedy w mrocznym czasie stanu wojennego czytałam podziemne wydania antyutopijnej powieści „1984” i ezopowego „Folwarku zwierzęcego”, miałam wrażenie, że opisują rzeczywistość za oknami. Orwellowi do rozszyfrowania totalitaryzmu wystarczyła obserwacja sowieckiej inwazji na Hiszpanię, zwanej przez komunistyczną propagandę „hiszpańską wojną domową”. Jest to tym bardziej zaskakujące, że był on lewicowcem, utopijnym wyznawcą „socjalizmu demokratycznego”, który jednak walczył z totalitarnym Związkiem Sowieckim tak skutecznie, że komunistyczne GPU rozpętało wielką kampanię, by go zdyskredytować.

Orwell walczył w Hiszpanii w latach 1936–1937 w szeregach milicji Robotniczej Partii Zjednoczenia Marksistowskiego. Ale marksizm nie przeszkodził mu być autorem uczciwym, nieomalże jak Józef Mackiewicz. Nie skończył jak ten ostatni w Londynie na zmywaku, ale prawdziwe pieniądze zarobił, gdy już nie miał siły z nich korzystać.

Jako czytelniczka jego „Ghandiego w brzuchu wieloryba” wiem, że świat nie zwariował wczoraj. Niech Państwo przeczytają frazę sprzed 80 lat:

Pacyfiści otaczają kultem Hitlera, socjaliści zostają nacjonalistami, patrioci – Quislingami, buddyści modlą się o sukcesy wojsk japońskich, a na giełdzie rozpoczyna się hossa, ilekroć Rosja rozpoczyna nową ofensywę.

Jakbyśmy patrzyli na ekologów wspierających budowę niemieckich kopalni, zatroskanych o życie zwolenników eutanazji czy na współczesną Francję, która wpuszcza „uchodźców”, co ma niby być ekspiacją za kolonialne zbrodnie, a jednocześnie trzyma w Togo przy władzy od 60 lat tę samą rodzinę dyktatorów wspieranych przez kolonialne wojska francuskie, które nigdy nie opuściły tego kraju.

Orwell nie cierpiał nierówności i niesprawiedliwości. Dlatego był jak i Chesterton wypróbowanym przyjacielem Polski i działał na rzecz naszej wolności. George Orwell wielkim autorem był. Co było do udowodnienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Na PiS chce głosować 44 procent Polaków! A Koalicja Obywatelska? Daleko w tyle... Oto najnowszy SONDAŻ

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Prawo i Sprawiedliwość wciąż może liczyć na największe poparcie Polaków - tak wynika z najnowszego sondażu CBOS. W lutym na PiS zagłosowałoby 44 procent badanych. Na Koalicję Obywatelską - jedynie 24 procent. Pozostałe ugrupowania uzyskały wyniki niższe niż 10-procentowe.

W lutym poparcie dla PiS deklaruje 44 proc. pewnych uczestników wyborów. Co ważne, jest to takie samo poparcie jak w poprzednim sondażu ze stycznia - PiS ma więc stabilne poparcie elektoratu. Głosowanie na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 24 proc. ankietowych, czyli nieznacznie więcej niż w badaniu z poprzedniego miesiąca.

[polecam:https://niezalezna.pl/307731-najnowszy-sondaz-wyborczy-pis-zdecydowanym-liderem-ile-miejsc-w-sejmie-dla-partii-rzadzacej]

Na trzecim miejscu znalazła się Lewica (SLD, Wiosna, Lewica Razem), którą popiera 9 procent Polaków. CBOS wyróżnił poparcie dla Nowej Lewicy (która ma powstać z połączenia SLD i Wiosny) - 7 procent - oraz poparcie dla Lewicy Razem, które wyniosło 2 procent.

Konfederację popiera 6 procent badanych, a 5 procent badanych zadeklarowało poparcie dla PSL-Koalicja Polska. 

W lutym 79 procent uprawnionych do głosowania zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-16 lutego 2020 r. na liczącej 994 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts