Jak doniosły brytyjskie media pierwsza transseksualna lalka trafiła do sprzedaży w jednym z rosyjskich sklepów z zabawkami.

Zdjęcia lalki - z penisem i sukienką - stało się popularne i szybko rozpowszechniło się na mediach społecznościowych, po zauważeniu jej w sklepie Planeta Igruszek (Planeta zabawek) w mieście Nowosybirsk na Syberii.

Zdjęcia opublikowane online pokazują lalkę z długimi blond włosami i dziewczęcymi rysami twarzy. Tymczasem pod czerwonożółtą sukienką znajdują się męskie narządy płciowe.

Lalka ta jest pierwszą tego rodzaju zauważoną w Rosji – i najprawdopodobniej jedną z pierwszych lalek transpłciowych na świecie.

Wcześniej transseksualna lalka podzieliła opinię publiczną w Argentynie, gdy trafiła tam do sprzedaży w sklepie Toys R Us w 2018 roku. W zeszłym roku firma zabawkarska Mattel zapowiedziała wprowadzenie na rynek, neutralnej pod względem płci, lalki Barbie.

Zdjęcia syberyjskiej lalki szybko zyskały rozgłos w mediach społecznościowych. Jeden z komentatorów zapytuje w swoim wpisie: „Czy można produkować takie zabawki dla dzieci?”
Inny odpowiedział: „Wszystko, co muszą zrobić, to kupić zestaw narzędzi medycznych, a dziecko może nauczyć się amputacji”.

Większość internautów była zdecydowanie zawiedziona i rozczarowana tego rodzaju zabawką. Jeden z użytkowników napisał: „Myślę, że to naprawdę okropne, co dzieje się w głowie rodzica tego dziecka".

„Czy zastanawiałeś się, czy może to być po prostu wada produkcyjna? Czy przypadkowo przyłożyli kobiecą głowę do męskiego ciała?”

- zastanawia się kolejny.

Inny po prostu napisał: „Jestem przekonany, że to liberalna próba zmiany społeczeństwa”.

W 2017 roku aktywistka LGBTQI Jazz Jennings została uwieczniona przez lalkę wykonaną przez Tonner Doll Company. Lalka - która przedstawia jedną z najmłodszych osób identyfikujących się w USA jako osoba transpłciowa - nie miała jednak narządów płciowych.