Nie ma konfliktu Polska–Izrael - mówi wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha

minister Paweł Mucha / Krzysztof Sitkowski/KPRP

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

Postrzegam to w kategoriach pewnej prowokacji rosyjskiej, na którą trzeba odpowiadać w sposób merytoryczny, stonowany, ale i adekwatny do sytuacji – mówi o Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie minister Paweł Mucha.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz poinformował, że w Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie, które odbędzie się 23 stycznia, weźmie udział przedstawiciel Polski. Portal Niezależna.pl informował kilka dni temu, że będzie nim ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski. Czy potwierdza Pan tę informację?

Komunikat na ten temat wyda MSZ. Mogę jedynie powiedzieć, że w tej sprawie jest bliska współpraca między MSZ a Kancelarią Prezydenta.

Organizatorem Światowego Forum Holokaustu nie jest państwo Izrael, lecz prywatna fundacja, co należy wyraźnie podkreślić. Jednak czy w kontekście tego, że prezydent nie dostał prawa głosu na tym wydarzeniu, możemy mówić o jakimś konflikcie na linii Polska–Izrael?

Nie. Również ambasador Izraela w Polsce mówił bardzo wyraźnie, że to są sfery, które nie są sferami aktywności państwa Izrael. Mamy też sygnały od polskich Żydów, że prezydent podjął słuszną decyzję i nie może się godzić na to, żeby wobec prowokacji rosyjskich, przy przemówieniu prezydenta Putina, uwłaczano Polsce. Nie postrzegam tego w kategoriach konfliktu na linii Polska–Izrael. Postrzegam to w kategoriach prowokacji rosyjskiej, na którą trzeba odpowiadać w sposób merytoryczny, stonowany, ale i adekwatny do sytuacji.

Na forum w Jerozolimie ma przemawiać prezydent Rosji Władimir Putin. Wielu jest zdania, że może on wówczas ponownie zaatakować Polskę. Pan prezydent po ostatnich słowach Putina nie zdecydował się wydać oficjalnego stanowiska, choć były reakcje ze strony MSZ oraz oświadczenie premiera Morawieckiego, które powstało przy współpracy z prezydentem. Czy jeśli na Światowym Forum Holokaustu Putin znów będzie kłamał w sprawie Polski, to prezydent wyda stosowny komunikat?

Prezydent wypowie się w Auschwitz 27 stycznia. Na pewno media światowe będą transmitowały te wydarzenia – będą koronowane głowy państw, prezydenci, międzynarodowe delegacje, ocaleni z Holokaustu. Jestem przekonany, że polski głos wybrzmi. Na dzisiaj mamy reakcję światowej opinii publicznej, która bardzo krytycznie odnosi się do niezgodnych z prawdą historyczną wypowiedzi Putina. Znane są przecież informacje dotyczące paktu Hitler-Stalin, znane są okoliczności związane z rozbiorem Polski, współdziałanie sowieckiej Rosji z III Rzeszą w 1939 r. Polska będzie broniła prawdy historycznej. Będziemy się w tej sprawie zdecydowanie wypowiadać. Wypowiadają się prezydent, premier, Sejm. Dla mnie bardzo istotne jest to, że światowa opinia publiczna to dostrzega. Również środowiska żydowskie mówią jasno, że wypowiedzi Putina są fałszywe i zakłamują historię. Prezydent użył bardzo mocnych, ale trafnych słów, że nie będziemy się godzili na rewizjonizm neostalinowski.

Kiedy prezydent Andrzej Duda ogłosi oficjalnie swój start w wyborach prezydenckich?

Z Kodeksu wyborczego i konstytucji wynika, że wybory będą musiały być zarządzone najpóźniej do 6 lutego. Jeżeli chodzi o same terminy wyborów, to I tura jest możliwa 3, 10 lub 17 maja. Najpóźniej – to zależy od marszałek Witek, bo to jest kompetencja marszałka Sejmu – na początku lutego mamy zarządzone wybory wraz z kalendarzem wyborczym i kampanię, która będzie trwała do maja. Tu jeszcze odrobina cierpliwości. Prezydent jest bardzo aktywny, zarówno w polityce krajowej, jak i zagranicznej. Widzimy, jak wiele się dzieje w sferze międzynarodowej, w sferze bezpieczeństwa i spraw krajowych. Perspektywa wyborcza to nie jest perspektywa na dziś.

Niektórzy politycy PiS twierdzą, że szefową sztabu wyborczego Andrzeja Dudy zostanie była premier, a obecnie eurodeputowana PiS Beata Szydło. Czy pokieruje ona kampanią wyborczą prezydenta?

Kiedy prezydent będzie wypowiadał się oficjalnie w kwestii kampanii, to na pewno przedstawi skład swojego sztabu. Mogę tylko powiedzieć, że jako szefowa zwycięskiego sztabu w 2015 r. premier Beata Szydło świetnie wykonywała swoje obowiązki.

Pan prezydent każdego swojego konkurenta traktuje z szacunkiem, co wielokrotnie podkreślał. Czy jest jednak jakiś przeciwnik, którego Andrzej Duda szczególnie się obawia?

Prezydent mówił jakiś czas temu, że kiedy jest się prezydentem RP, nie można z obawą podchodzić do innych kandydatów. Oczywiście – z pokorą. Nie można powiedzieć, że cokolwiek jest przesądzone. Pamiętamy, że takie schematy były stosowane kilka lat temu i źle się skończyły dla tych, którzy uważali wyniki wyborów za przesądzone. Patrząc na prezydenturę Andrzeja Dudy, jestem przekonany, że jest on przygotowany do tego, żeby prowadzić polskie sprawy i merytoryczne rozmowy o Polsce z innymi kandydatami.

Wywiad ukazał się w "Gazecie Polskiej Codziennie"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Hiszpański sąd przeciwko rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu. Chodzi o szpiegów i... Katalonię

/ Obraz Tayeb MEZAHDIA z

  

W Katalonii w okresie nielegalnego referendum niepodległościowego w tym regionie 1 października 2017 roku co najmniej 3 agentów wywiadu wojskowego Rosji (GRU) podjęło działania destabilizujące. Były to kolejne dowody na podsycanie separatyzmu w hiszpańskim regionie przez Kreml. Teraz najwyższy hiszpański sąd wszczął postępowanie przeciwko rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu.

Ze śledztwa dziennikarzy hiszpańskiego dziennika „El Pais” wynika, że wśród rosyjskich szpiegów, którzy w okresie poprzedzającym referendum w Katalonii przyjeżdżali do tego północno-wschodniego regionu Hiszpanii, był Denis Siergiejew. Pod fałszywym nazwiskiem Siergiej Fiedotow miał on przybywać co najmniej dwukrotnie do Katalonii w latach 2015-2017.

Siergiejew jest podejrzany o próbę zabójstwa byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala oraz jego córki w angielskim Salisbury w marcu 2018 roku, a także o udział w zamachu na bułgarskiego producenta broni Emiliana Gebrewa w 2015 roku.

[polecam:https://niezalezna.pl/204475-rosyjscy-hakerzy-wspieraja-katalonskie-referendum]

Wydawany w Madrycie dziennik ustalił m.in. w prowadzącym śledztwo Krajowym Sądzie Karnym i Administracyjnym (Audiencia Nacional), że informacje o różnych działaniach rosyjskich szpiegów w Katalonii Hiszpanie otrzymali od służb brytyjskich i amerykańskich po zamachu na Skripalów.

Według ustaleń gazety działania destabilizujące Katalonię podjęło w latach 2016-2017 co najmniej trzech agentów GRU z dwudziestokilkuosobowej jednostki specjalnej 29155. W tym okresie do Barcelony miał przylatywać poza Siergiejewem także Michaił Opryszko oraz Aleksiej Kalinin. Ten ostatni ukrywał się pod nazwiskiem Aleksiej Nikitin.

„Najbardziej aktywnym agentem rosyjskim w kwestii katalońskiej był Siergiejew”

- napisał “El Pais”.

W połowie listopada dzienniki „ABC” i “El Pais” ujawniły, że hiszpański wymiar sprawiedliwości uruchomił śledztwo w sprawie grupy obywateli Rosji, którzy mieli podejmować działania destabilizujące sytuację w Katalonii w okresie referendum niepodległościowego z października 2017 roku.

Z kolei 23 listopada br. dziennik „El Mundo” ujawnił, że policja zatrzymała w Katalonii dwóch domniemanych agentów Kremla.

[polecam:https://niezalezna.pl/303731-kreml-uczestniczyl-w-destabilizacji-katalonii-wykryto-agentow-rosyjskiego-wywiadu-gru]

Mężczyźni, Rosjanin i Ukrainiec, zostali zatrzymani podczas kontroli drogowej. W ich luksusowym mercedesie na białoruskich tablicach rejestracyjnych znaleziono m.in. broń palną oraz granat M-75 rosyjskiej produkcji.

Tymczasem w rozmowie z hiszpańską stacją telewizyjną TVE były rosyjski deputowany Siergiej Markow nie robi tajemnicy z takich misji.

W czasie kryzysów politycznych w danym kraju potrzebnych jest więcej szpiegów; to ich praca

– twierdzi.

[polecam:https://niezalezna.pl/204701-hiszpanskie-media-rosja-wplywa-na-referendum-w-katalonii]

Okazuje się też, że najwyższy hiszpański sąd wszczął postępowanie przeciwko rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu. Szpiedzy mieli mieć kontakt z radykalnymi grupami separatystów i byłym premierem Katalonii Puigdemontem. Na dodatek jeden z nich, według doniesień prasowych, miał przyczynić się do ogłoszenia przez Puigdemonta niepodległości Katalonii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, „El Pais”


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts